Poznań: Terapia remdesivirem wstrzymana

szpital Szwajcarska fot. UMP
Amerykański producent leku remdesivir, podawanego z bardzo dobrym skutkiem osobom zakażonym koronawirusem i w ciężkim stanie, wstrzymał terapię tym lekiem. Szpital im. Strusia był jedną z placówek, w której była prowadzona ta terapia.

Otrzymanie zgody na podawanie tego leku nie było łatwe, szpital musiał się charakteryzować tak odpowiednią jakością usług, jak i kwalifikacjami specjalistów. Poznańska placówka oba kryteria spełniła bez trudu i była jednym z czterech polskich szpitali, gdzie lek był podawany pacjentom. A i tak dla każdego z nich o zgodę trzeba było prosić oddzielnie na specjalnym formularzu.

Do tej pory zgoda przychodziła prawie natychmiast. Teraz jednak zgoda została wstrzymana. Dlaczego? Amerykański producent nie podał powodów swojej decyzji, jednak jak informuje Radio Poznań, poznańska placówka zwróciła się z pytaniem do niego, co się stało. Szpital ma zapas leku dla ośmiu ciężko chorych pacjentów. Dotąd dostało go jedenastu pacjentów i lek im bardzo pomógł.

Nieoficjalna informacja jest taka, że producent wstrzymał wydawanie leku za granice, bo zapasy są potrzebne w kraju. Remdesivir daje bardzo dobre efekty w leczeniu najcięższych przypadków zakażeń koronawirusem, a tych w Stanach Zjednoczonych nie brakuje – w przeciwieństwie do Polski, gdzie jest ich znacznie mniej.

el