Poznań: Teatr Wielki zaprasza na koncert symfoniczny

Marco Guidarini fot. Luca d'Agostino
Utwory Mozarta i Medelssohna będzie można usłyszeć podczas koncertu symfonicznego w Auli UAM. Wystąpi orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją Marca Guidariniego.

Nim dyrygent Marco Guidarini poprowadzi w lipcu najważniejszą premierę sezonu artystycznego 2020/2021, czyli „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki – wystąpi w Poznaniu prowadząc orkiestrę Teatru Wielkiego podczas koncertu symfonicznego. Usłyszymy podczas niego IV Symfonię A-dur op. 90 „Włoską” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz równie radosne, prowadzone w iście zwariowanym tempie, pełne zaskoczeń „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

„Tutaj o niczym innym się nie mówi – pisał Mozart z Pragi do przyjaciela – tylko o Figarze. Wszędzie się gra, śpiewa, nuci i gwiżdże tylko Figara. Żadna opera nie wzbudza takiego zainteresowania, jak Figaro, nic tylko Figaro. Dla mnie to naprawdę ogromny zaszczyt!”. Od 1787 roku, kiedy powstał list, niewiele się zmieniło. „Wesele Figara” nadal wzbudza emocje, bo doskonała muzyka w połączeniu z historią triumfu służącego nad hrabią-rozpustnikiem nadal przynosi nieskończoną ilość inspiracji i skojarzeń.

Inspiracją dla Mendelssohna były Włochy. „Często zdarzało się, że czułem się muzycznie zainspirowany, toteż od przyjazdu tutaj jestem zajęty komponowaniem” – relacjonował podróż po Włoszech w liście do swego nauczyciela, również kompozytora, Carla Zeltera. Włoska peregrynacja Mendelssohna przyniosła m.in. symfonię „Włoską” (1830). To dzieło zaledwie 24-letniego twórcy jest jednym z najczęściej wykonywanych z jego dorobku, a jej otwarcie to najsłynniejszy fragment muzyki klasycznej w ogóle. Zresztą sam mówił kompozytor twierdził, że „to najweselszy utwór, jaki kiedykolwiek napisałem”.

REPERTUAR
Wolfgang Amadeus Mozart
„Le nozze di Figaro” („Wesele Figara”) – koncertowe wykonanie fragmentów opery

Felix Mendelssohn-Bartholdy
IV Symfonia A-dur op. 90 „Włoska”

WYKONAWCY
Dyrygent – Marco Guidarini
Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Figaro – Wojtek Gierlach
Susanna – Natalia Puczniewska-Braun
Contessa – Monika Mych-Nowicka
Conte – Stanislav Kuflyuk
Cherubino – Magdalena Wilczyńska-Goś

2 czerwca 2021 – godz. 19:00
Aula UAM Poznań
Bilety dostępne na: https://bit.ly/2RNbThD

Teatr Wielki