karta PEKA okolicznościowa fot. MPK
Osoby rozliczające podatek dochodowy w urzędzie skarbowym w Poznaniu lub w jednej z 19 okolicznych gmin, mogą korzystać z tańszych biletów okresowych. W przypadku biletów miesięcznych to oszczędność 30 złotych, a rocznych aż 479 zł.

Bilet Metropolitalny (BM) jest jednym z najbardziej popularnych biletów sieciowych. 30-dniowy BM na strefę A (Poznań) kosztuje 119 zł, czyli niespełna 4 zł dziennie. Bilet uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej.

Jak informuje ZTM, jeszcze bardziej atrakcyjna jest oferta BM na 366 dni. Jego koszt wynosi 949 zł (na strefę A), czyli tylko 79 zł miesięcznie. Pasażer, który kupił taki bilet, dostał więc 33-proc. rabat (w porównaniu z ceną kupna 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędził więc 479 zł – lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

Cena biletu okresowego na sieć na 30 dni na strefę A dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi, jest wyższa, i to aż o 30 zł. Wynosi 149 zł.

„Oferta BM skierowana jest dla osób zamieszkałych na terenie Poznania lub samorządu objętego porozumieniem międzygminnym, które rozliczają PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Poznania lub jednostki samorządu terytorialnego objętej porozumieniem międzygminnym (bez względu na to czy osoby te osiągają dochód)” – informuje ZTM. – „Obecnie 19 gmin posiada podpisane porozumienie transportowe z Poznaniem. Są to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Luboń, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl”.

Każdy nowy klient, który dotychczas nie korzystał z Biletu Metropolitalnego musi przy wyrobieniu karty przedstawić pierwszą stronę kopii rocznego zeznania podatkowego lub kopię poświadczenia odbioru zeznania podatkowego złożonego drogą elektroniczną (UPO), lub zaświadczenie wydane przez naczelnika danego urzędu skarbowego, lub decyzję przez niego wydaną (w przypadku klienta, który nie osiągnął dochodu lub nie był obowiązany do złożenia zeznania podatkowego) na dowód, że rozlicza się z podatku w Poznaniu.

Klienci, którzy zapisywali uprawnienie do BM po 2.12.2019 r., już mają rozliczony PIT za rok 2020 i chcą korzystać z Biletu Metropolitalnego ZTM prosi, by nie zwlekali ze złożeniem oświadczenia i kopii PIT w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM.

Klienci, którzy już wcześniej korzystali z Biletu Metropolitalnego i mają zapisane uprawnienia do BM na indywidualnym koncie PEKA oraz na karcie PEKA przed 2.12.2019 r., korzystają z nich do końca ważności ulgi wg dotychczas obowiązującej procedury, tj. mogą zostać poproszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym w czasie, kiedy korzystali z tego biletu. Termin ważności zapisanej ulgi można sprawdzić po zalogowaniu się na indywidualnym koncie PEKA na stronie PEKI, zakładka: „Moje konto”.

ZTM