sobota, 24 lutego, 2024

Poznań: Szpital tymczasowy na MTP ponownie otwarty

2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, rozpocznie działalność szpital tymczasowy dla pacjentów z covid-19 na terenie międzynarodowych Targów Poznańskich. Minister zdrowia podpisał dziś decyzję w tej sprawie.

W szpitalu tymczasowym w pierwszym okresie działalności zostanie uruchomiony jeden moduł placówki, 56 łóżkami dla pacjentów z covid-19 oraz 10 łóżkami respiratorowymi. Kolejne moduły będą uruchamiane w miarę potrzeb, a docelowo lecznica może maksymalnie przyjąć blisko 600 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem zakażenia.

– Na podstawie analizy sytuacji epidemiologicznej, biorąc pod uwagę wzrost hospitalizacji osób z covid-19 oraz rekomendację oddziału wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, sukcesywnie podejmuję decyzje o uruchamianiu oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach województwa – informuje wojewoda Michał Zieliński. – Dysponujemy buforem bezpieczeństwa, który gwarantuje stabilną sytuację w Wielkopolsce.

Jak dowodzą dane wielkopolskiego oddziału NFZ, analiza przebiegu epidemii na terenie Wielkopolski wskazuje na wzrost zakażeń oraz przypadków hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem.
– Rekomendując wojewodzie uruchamianie oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach, bierzemy pod uwagę potrzeby i bezpieczeństwo pacjentów oraz możliwości szpitali – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – W pierwszej kolejności wybieramy te placówki, które dobrze radziły sobie podczas trzeciej fali pandemii, pamiętając o zapewnieniu leczenia pacjentom hospitalizowanym z innych powodów niż covid-19. W ostatnich dwóch tygodniach zaczęły przyjmować pacjentów z covid-19 szpitale w Międzychodzie, Czarnkowie, Grodzisku i Słupcy.

28 października w Wielkopolsce odnotowano 357 zakażeń. Aktualnie szpitale w województwie dysponują 584 łóżkami, z czego 322 łóżka są zajęte. W ciągu doby hospitalizowanych jest 30-40 osób. Dla pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego przygotowanych jest 58 respiratorów. Z tej puli 18 łóżek pozostaje zajętych.

Źródło: WUW

Strona głównaPoznańPoznań: Szpital tymczasowy na MTP ponownie otwarty