czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Szpital dostał książki od Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przekazała 300 książek dla pacjentów Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu. W 14 kartonach znalazły się m.in. powieści Katarzyny Grocholi, Fredericka Forsytha i biografia Magdaleny Zawadzkiej.

– Boże Narodzenie to czas, gdy bardziej niż zwykle, czujemy potrzebę dzielenia się tym, co mamy i zwrócenia uwagi na innych – mówi Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich. – Zdając sobie sprawę z tego, że pacjenci szpitala nie będą mieli okazji do spotkań z najbliższymi, zdecydowaliśmy się przekazać książki, których lektura może umilić czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Książki nie zastąpią kontaktu z bliskimi, ale mamy nadzieję, że dostarczą pacjentom choć trochę radości i pozwolą oderwać się od szpitalnej rzeczywistości.

Książki wybrane przez bibliotekarzy to m.in. powieści sensacyjne, obyczajowe, romanse, a także biografie. Lektura nie zastąpi farmakologii i nie uleczy, ale może mieć duży wpływ na stan psychiczny pacjentów.

– Święta kojarzą się z czasem radości, spędzonym w gronie najbliższych. Niestety, ze względu na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, dla wielu osób okres ten upłynie w tym roku nie tak szczęśliwie, jak zwykle – z dala od rodziny i przyjaciół – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Tym bardziej cieszą inicjatywy pomocy, takie jak ta podejmowana przez Bibliotekę Raczyńskich. Dziękuję jej pracownikom za ten drobny, lecz tak wiele znaczący, gest wsparcia i solidarności. Sądzę, że dobra książka pozwoli choć trochę umilić chorym czas spędzony w szpitalu.

Książki wykorzystywane są w procesie biblioterapii prowadzonym przez wykwalifikowanych terapeutów, a elementy takiego działania są dostępne dla wszystkich i w większości znane czytelnikom, choć czasem stosowane nieświadomie. Wśród plusów czytania i wprowadzenia elementów biblioterapii można wyróżnić m.in. dobry wpływ na psychikę czytelnika przez wspieranie jego pozytywnego nastawienia do życia, dodawanie otuchy lub zmniejszenie lęków i obaw.

Ci, którzy czytając nie wnikają w czytaną historię tak głęboko, by szukać w niej odniesień do swojej sytuacji, mają z dobrą książką zagwarantowaną po prostu rozrywkę i czas pozwalający na ucieczkę od codzienności do świata literackiej fikcji. Ta ucieczka i skupienie myśli na czymś innym niż choroba, rekonwalescencja, reżim sanitarny i poczucie samotności, jest bardzo ważna szczególnie w święta.

Książki pochodzą z bibliotecznego działu gromadzenia. Nie są zupełnie nowe, ale w dobrym stanie. W części zostały przekazane przez użytkowników Biblioteki Raczyńskich z myślą o innych czytelnikach. Teraz powędrowały dalej, do szpital, gdzie będą nieść radość i odprężenie kolejnym pacjentom. Ale zanim to się stanie, to oczywiście, jak wszystkie przedmioty trafiające na oddział zakaźny, przejdą obowiązkową kwarantannę…

W trosce o bezpieczeństwo przyszłych czytelników bibliotekarze dołączyli do daru rekomendację dotyczącą postępowania z książkami i ich udostępniania w czasie pandemii. Zasady te, przyjęte w wielu bibliotekach w Polsce, są już sprawdzone, ich przestrzeganie gwarantuje czytelnikom pełne bezpieczeństwo.

– Dla wszystkich naszych pacjentów okres izolacji od rodziny i bliskich jest bardzo trudny – mówi dr Bartłomiej Gruszka, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. – W tym szczególnym czasie świąt Bożego Narodzenia przekazane przez Bibliotekę Raczyńskich książki pozwolą chorym choć na chwilę oderwać się od trosk i tęsknoty. W imieniu swoim oraz wszystkich pacjentów serdecznie dziękujemy za przekazany dar.

Biblioteka Raczyńskich

Strona głównaKulturaPoznań: Szpital dostał książki od Biblioteki Raczyńskich