Poznań: Szkoły zamknięte. Jakie jeszcze instytucje zawiesiły działalność?

Miasto Poznań rekomendowało zamknięcie wszystkich miejskich szkół, przedszkoli i żłobków od 11 marca. Placówki oświatowe nie są jedynymi, które zawiesiły działalność. Co jeszcze nie działa?

– Wystosowaliśmy już komunikat do dyrektorów miejskich przedszkoli, żłobków i szkół – mówi Jędrzej Solarski, który przewodzi powołanemu przez prezydenta miasta Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Poznania. – O decyzji poinformowaliśmy wojewodę wielkopolskiego, niewykluczone, że wkrótce takie decyzje będą podjęte w całej Polsce. Być może dmuchamy na zimne, ale profilaktyka jest łatwiejsza od późniejszego leczenia, co pokazuje sytuacja we Włoszech. Tam osoby starsze często zarażały się koronawirusem od dzieci, które chorobę przechodziły bezobjawowo i przekazywały dziadkom. Przykład włoski pokazuje, że lekceważenie koronawirusa przynosi złe efekty. Trzeba mu przeciwdziałać jak najwcześniej i my będziemy to robić.

Ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

Na dwa tygodnie zostały zamknięte miejskie instytucje kultury, baseny, lodowiska i zoo, również wszystkie filie Biblioteki Raczyńskich i jej obiekty muzealne. Biblioteka odwołuje też wszystkie imprezy i spotkania planowane na czas do 24 marca. Organizowane przez miasto imprezy masowe zostaną przesunięte na późniejsze terminy.

Na najbliższe dwa tygodnie zamknięte zostanie także Centrum Kultury Zamek. W tym czasie odwołane są wszystkie mające się tam odbyć spotkania, koncerty czy wystawy, nie będzie też działać Kino Pałacowe. Wszystkie spektakle do 25 marca odwołał też Teatr Muzyczny, a Teatr Polski – do końca marca.

Wszystkie ustalone na marzec konsultacje związane z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego również zostają odwołane, tak samo jak imprezy na MTP.

Badania nowego patogenu wskazują, że osoby starsze są bardziej narażone na chorobę wywoływaną koronawirusem. Dlatego zastępca prezydenta zaapelował do poznańskich seniorów o – na ile to możliwe – pozostawanie w domu.

– Jeśli to możliwe, organizujmy pomoc sąsiedzką dla seniorów – mówił podczas sesji. – Pracujemy już z organizacjami pozarządowymi, które mogłyby pomóc najstarszym mieszkańcom miasta w robieniu zakupów. Projekt jest obecnie w przygotowaniu. Będziemy na bieżąco informować poznaniaków i poznanianki o wszystkich poczynaniach.

O zamknięciu placówek starostwa poinformował Jan Grabkowski, starosta poznański – jak o tym informowaliśmy.

Z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od środy 11 marca do wtorku 24 marca włącznie, wszystkie zajęcia zawiesiły dwie poznańskie uczelnie: UAM, który ograniczył również dostęp do akademików, UEP i Uniwersytet SWPS.

UMP, el