Poznań: Szkoła przy Działyńskich idzie do remontu!

szkoła Działyńskich 5 fot. PIM
Poznańskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęły przetarg na renowację Zespołu Szkół Zawodowych nr 6. Zabytkowy budynek u zbiegu ulic Działyńskich i Nowowiejskiego odzyska oryginalny wygląd sprzed lat.

Słynny poznański „Oxford” został wzniesiony w latach 1884-86 w stylu neogotyckim. Obiekt znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego, wpisanego do rejestru zabytków. Ma więc ponad 100 lat – i, niestety, wygląda na na tytle, a może nawet na więcej. Elewacja jest brudna i oszpecona. Widoczne są na niej jeszcze ślady ostrzału z czasów II wojny światowej! Uroku budynkowi nie dodają brzydkie, cementowe wypełnienia, które uzupełniają ubytki w ceglanej elewacji i bardzo zniszczone okna, które nadają się do wymiany, nie mówiąc już o stanie poręczy, krat okiennych czy podwórza.

Dlatego remont musi być przeprowadzony naprawdę od podstaw. Zadaniem wykonawcy będzie wzmocnienie konstrukcji murów i ochrona ścian przed zawilgoceniem. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich prac przyjdzie kolej na elewację: zostanie oczyszczona, zdezynfekowana, naprawiona i poddana impregnacji.

Renowacji poddane zostaną drzwi i herb, umieszczony na elewacji od strony ul. Działyńskich. Przewidziano także częściową wymianę stolarki okiennej z uwzględnieniem zabytkowych detali. Budynek szkoły ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wejście do gmachu od strony podwórza będzie odbywać się z poziomu chodnika, a we wnętrzu obiektu zamontowane zostaną schodowe platformy dźwigowe.

Rozpoczęła się już procedura zmierzająca do podpisania umowy na przeprowadzenie prac. Wybrany wykonawca zadeklarował, że realizacja inwestycji, prowadzonej pod nadzorem konserwatora zabytków, potrwa o 80 dni krócej niż przewidywały to dokumenty przetargowe. Oznacza to, że zakończy się ona najpóźniej po 340 dniach od momentu podpisania umowy, czyli na początku przyszłego roku.

Inwestycja pod nazwą „Modernizacja wraz z wyposażeniem Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu” uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

PIM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: