Poznań: Szansa na lepszą wodę nad Jeziorem Strzeszyńskim

Aerator znajdujący się nad Strzeszynkiem został gruntownie zmodernizowany. Daje to nadzieję, że woda nad kąpieliskiem będzie lepszej jakości.

Aerator, w dużym uproszczeniu, służy do napowietrzania wody przy dnie. – Urządzenie jest napędzane siłą wiatru, a nie pobieraną z sieci energią elektryczną. Oznacza to, że w użyciu jest całkowicie bezkosztowe – tłumaczy Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Urządzenie wykorzystuje energię wiatru i słońca. – Energia gromadzona w słoneczne dni umożliwi napowietrzanie wody także w okresie bezwietrznym. Dzięki temu aerator będzie jeszcze bardziej wydajny – zauważa Piotr Szczepanowski.

Właśnie dodanie paneli słonecznych, które pozwalają pracować urządzeniu jeszcze wydajniej, było kluczowym elementem ostatniej modernizacji. Jest szansa, że woda w Strzeszynku dzięki temu będzie lepszej jakości. Sam aerator wykorzystuje energię do wydobywania wody ze strefy naddennej na powierzchnię, rozpylania jej i odprowadzeniu, już pozbawionej siarkowodoru i nasyconej tlenem, z powrotem na dno. Instalacja wpływa też na czystość jeziora, dozując do zbiornika substancję oczyszczającą.

Autor: UMP op. SS

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze