Poznań: Sylwester z fajerwerkami. Obrońcy zwierząt liczyli, że będzie inaczej

Jak co roku, obrońcy zwierząt chcieli, żeby miasto zrezygnowało z pokazu fajerwerków na Sylwestra. W tym celu wystosowali petycję do Jacka Jaśkowiaka.

Argumenty obrońców zwierząt są co roku takie same – głośne petardy oraz fajerwerki powodują duży stres dla zwierząt. – Dla mieszkańców i mieszkanek pokaz fajerwerków to kilka minut rozrywki, bez której my wszyscy moglibyśmy bez problemu świętować – przekonują w petycji obrońcy zwierząt i dodają: – Dla zwierząt to ogromny stres i zagrożenie, na które zupełnie niepotrzebnie je narażamy.

W dalszej części petycji obrońcy zwierząt przekonują, że fajerwerki mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierząt. Ogłuszone zwierzęta mogą reagować nerwowo i panicznie zacząć uciekać co może ostatecznie doprowadzić do tragedii.

Jak przekonują autorzy petycji, pokazy fajerwerków są również szkodliwe dla ludzi. – Takie pokazy są często przyczyną stanów lękowych, niepokojów i strachu. Stres wywołany pokazami pirotechnicznymi zagraża osobom starszym, a także osobom chorym np. na serce oraz dzieciom – wyjaśniają autorzy petycji, zauważając że używanie środków pirotechnicznych często prowadzi do wypadków.

Jako alternatywę dla pokazu fajerwerków obrońcy zwierząt proponują m.in. pokazy laserowe. Poznań już próbował alternatywnych form świętowania Sylwestra dwa lata temu, kiedy zamiast tradycyjnego pokazu fajerwerków na fasadach kamienic wyświetlono wizualizacje. Nie przypadły one jednak do gustu poznaniakom i już w zeszłym roku fajerwerki ponownie w stolicy Wielkopolski się pojawiły.

Pod petycją podpisało się kilka stowarzyszeń walczących o prawa zwierząt oraz między innymi Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego zoo. Tegoroczny pokaz fajerwerków będzie kosztował miasto 50 tysięcy złotych. Odbędzie się on na placu Wolności o północy.

Sylwester Miejski w Poznaniu. O której godzinie zagra Bednarek, Brodka oraz Zalewski?

Podziel się:

Ostatnio dodane: