Święto Niepodległości 15

Poznań: Święto Niepodległości pod znakiem kobiet

Odśpiewanie hymnu Polski, salwa honorowa z historycznej armaty „Prawosławnej”, koncert orkiestr dętych i parada pododdziałów. Obchody Święta Niepodległości, które w tym roku odbywało się pod znakiem kobiet, wypadły niezwykle uroczyście.

– Nie byłoby nas dziś tutaj, gdyby nie wiele pokoleń przodków, które za Polskę oddały życie – mówiła dziś podczas uroczystości Aneta Niestrawska, wicewojewoda Wielkopolski. – Ale gdy mówimy o przodkach, nie możemy zapomnieć o kimś, bez kogo niepodległości by nie było. O kim mowa? O kobietach, które bez strachu, z wielką determinacją ubrały mundury wojskowe i policyjne, by walczyć.

Wojewoda wspomniała tu Aleksandrę Zagórską i Leopoldynę Stawecką podkreślając, że takich kobiet jak one było znacznie więcej. Ale drugim frontem walki, wcale nie łatwiejszym, był dom, z którego mężczyźni wyszli walczyć, pozostawiając troskę o dzieci, majątek i całe zaplecze organizacyjne na głowach kobiet, swoich matek, sióstr i żon.
– One były największymi bohaterkami, bo wychowały patriotów, którzy sami ruszyli do walki podczas II wojny światowej – mówiła Aneta Niestrawska. – Teraz mamy wolną Polskę. Obyśmy jak najdłużej pielęgnowali to dobro i oby już nigdy więcej nie trzeba już było w jej obronie przelewać krwi.

Kobiety można było zobaczyć podczas pokazów grup rekonstrukcyjnych, prowadzące samochody, opatrujące rannych. Brały też udział w defiladzie pododdziałów, która tradycyjnie kończyła uroczystości. No i nie sposób było nie zauważyć, że sporą część naszych współczesnych sił zbrojnych również stanowią kobiety, które – jak twierdzi dowództwo Wojska Polskiego – wcale nie radzą sobie gorzej niż ich koledzy.

Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy rekonstruktorów, zwłaszcza że w bojowym wozie można było usiąść, a ze specjalnym sprzętem zrobić sobie zdjęcie. Nie zabrakło też pierogów z gęsiną, jak to w Poznaniu w listopadzie, ale najważniejsza była oczywiście słynna wojskowa grochówka, który w tym roku była podobno wyjątkowo aromatyczna…

Lilia Łada, fot. L. Łada

1
Dodaj komentarz

avatar
Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

Czy to kobieca orkiestra?