most Chwaliszewski fot. T. Dworek

Poznań: Świetlne przęsło mostu Chwaliszewskiego pójdzie do remontu?

Rada Osiedla Stare Miasto pozytywnie zaopiniowała pomysł remontu iluminacji świetlnej przedstawiającej przęsło dawnego mostu Chwaliszewskiego. Dzięki temu iluminacja nie zniknie z Chwaliszewa.

Świetlna replika przęsła mostu Chwaliszewskiego, przygotowana przez miasto we współpracy z Eneą Oświetlenie, stoi na miejscu dawnego mostu od czterech lat. Enea dba o bieżące remonty, miasto płaci za prąd, który zużywa. Poznaniacy pokochali ją od razu, do tego stopnia, że instalacja, pomyślana jako część bożonarodzeniowego oświetlenia nie została rozebrana razem z pozostałymi dekoracjami, a zdobi ulicę Wielką do dziś.

Ale czas dał się jej we znaki i teraz konstrukcja wymaga nie bieżących napraw, ale generalnego remontu. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP poprosiło o opinię staromiejskich radnych – czy instalację lepiej rozebrać, czy wyremontować. Rada Osiedla Stare Miasto zdecydowanie opowiedziała się za tym, by przeprowadzić remont konstrukcji.
“Należy się w pełni zgodzić ze słowami, że świetlny „Most Chwaliszewski” wpisał się w panoramę Miasta stanowiąc istotny, ciekawy i wartościowy element krajobrazu” – napisali w opinii staromiejscy radni. – “Stał się również elementem rozpoznawczym przestrzeni, w której się znajduje. Jeżeli jego stan wymaga przeprowadzenia pilnej, gruntownej renowacji to należy ją wykonać, a po zakończeniu ponownie ustawić go w aktualnym miejscu”.

– Forma iluminacji nawiązuje do jego oryginalnego kształtu – przypomina Tomasz Dworek wiceprzewodniczący ROSM. – Zdecydowanie przyciąga zarówno mieszkańców miasta jak i turystów, stając się świadkiem historii i atrakcją.

ROSM

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze