Poznań: Superksiężyc dziś na niebie! Oglądajcie!

Jakub Tokarek fot. UAM

– Księżyc będzie świecił nawet 30 procent jaśniej niż podczas “normalnej” pełni – mówi Jakub Tokarek z Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki UAM. I zachęca do obserwacji zjawiska.

Superksiężyc będzie najbardziej efektowny zaraz po wschodzie, który 13 lipca nastąpi o godzinie 21.02. Naukowiec zapewnia, że warto będzie wtedy go obserwować.

– Z racji zmieniającej się odległości między Ziemią a Księżycem, widziany rozmiar naszego satelity nie jest stały – wyjaśnia Jakub Tokarek. – W trakcie najbliższej pełni będzie się znajdował w okolicy perycentrum swojej orbity – to jest w punkcie orbity najbliższym Ziemi. Będąc oddalonym o niecałe 364 tysięcy kilometrów, Księżyc będzie świecił nawet 30 procent jaśniej niż podczas “normalnej” pełni. W takich właśnie wypadkach mówimy o superpełni lub superksiężycu.

O godzinie 21.02, gdy wzejdzie, będzie możliwe będzie porównanie rozmiaru superksiężyca na tle drzew czy zabudowań widocznych na horyzoncie, radzi naukowiec.
– Lipcowa pełnia Księżyca jest zwyczajowo nazywana Koźlim lub Burzowym Księżycem – dodaje Jakub Tokarek. – Pierwsza z nazw pochodzi od okresu, w którym kozły (samce saren) zrzucają swoje poroże. Te ludowe nazwy nie mają nic wspólnego z naukowym nazewnictwem.

Miejmy nadzieję, że superksiężycowi uda się przedrzeć przez gęstą obecnie warstwę chmur i będzie go można podziwiać w całej okazałości.

Podziel się: