piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Studenci Politechniki Poznańskiej lecą do USA po złoty medal. Za samoloty

Członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego PP zaprezentują autorskie modele bezzałogowych statków powietrznych podczas zawodów SAE Aero Design. Startują już po raz 13. i mają nadzieję na złoty medal.

SAE Aero Design to międzynarodowa rywalizacja, w której biorą udział studenci uczelni technicznych. Zawody polegają na samodzielnym zaprojektowaniu i zbudowaniu zdalnie sterowanych samolotów, które będą w stanie przenieść jak największy ciężar. Modele trzeba zaprezentować przed komisją sędziowską oraz wykonać nimi loty z obciążeniem. Zawody odbywają się od 1986 roku, a ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers).

– Bardzo się cieszę, że poznańscy studenci będą po raz kolejny reprezentować nasze miasto na tak prestiżowych zawodach – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Start w SAE Aero Design to dla nich nie tylko wyzwanie techniczne, ale także szansa na zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności przed przedstawicielami gigantów amerykańskiego przemysłu lotniczego. Jest mi niezmiernie miło, że znów możemy finansowo wspierać ten wyjazd. Mam nadzieję, że będzie on równie owocny jak poprzednie.

Poznaniacy wystartują w dwóch kategoriach: klasie Regular i klasie Micro.
– W tym roku rywalizacja będzie różniła się od ubiegłorocznych. Regulamin zawodów dla klasy Regular znacznie się zmienił. Przez to wymogi i zadania stawiane przed nami, a nawet zasady rozgrywania konkurencji lotnych, będą zupełnie inne – mówi Jan Dominiak z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej. – Konieczne było zaprojektowanie i zbudowanie zupełnie nowego samolotu. W tym roku nasza konstrukcja jest bardzo lekka i wytrzymała. Dodatkowo postawiliśmy na aerodynamikę, dzięki czemu ulepszyliśmy jej właściwości lotne.

Samolot startujący w klasie Regular ma ponad 3 metry rozpiętości skrzydeł, napędza go silnik elektryczny o mocy 1000 watów. Jego konstrukcja wykonana jest głównie ze sklejki lotniczej, która ponadto jest umocniona elementami aluminiowymi w miejscach, gdzie wymagana jest większa wytrzymałość. Co ciekawe, samolot jest w stanie podnieść więcej niż sam waży. – Dokładnej wartości jednak nie możemy podać przed zawodami – dodaje Jan Dominiak.

Konstrukcja zaprojektowana do startu w klasie Micro ma niecały metr rozpiętości skrzydeł i ponad 80 centymetrów długości. Wszystko to napędza silnik o mocy 250 watów.

Studenci pracowali nad swoim projektem pod okiem dr inż. Radosława Górzeńskiego, wykładowcy Politechniki Poznańskiej.
– Podczas zawodów uczestnicy konfrontują teorię z praktyką. Muszą przedstawić raport i prezentację techniczną oraz uzasadnić technologię zastosowaną podczas tworzenia modelu – wyjaśnia Radosław Górzeński. – Muszą również udowodnić jury, że ich pomysł jest nie tylko przemyślany i uzasadniony, ale również opłacalny. To także sprawdzian umiejętności działania w grupie, odpowiedzialności i współpracy.

To nie pierwszy raz, gdy studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej reprezentują za granicą. Dzięki m.in. miejskiemu dofinansowaniu na prestiżowe zawody jeżdżą od 2008 roku. W ubiegłym roku wrócili z nich z dwoma medalami. Poznaniacy zajęli 1. miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych w Teksasie oraz 2. miejsce w tej samej kategorii w Meksyku. Z kolei w 2018 roku zdobyli trzy złote krążki – w klasyfikacji generalnej klasy Regular, w klasyfikacji lotów oraz w klasyfikacji prezentacji technicznych. Dla poznańskich studentów będzie to już 13. start w SAE Aero Design. W tym czasie na podium znaleźli się aż 23 razy.

Zawody odbędą się 6-8 marca w Lakeland na Florydzie (SAE Aero Design USA East), 3-5 kwietnia w Fort Worth w Teksasie (SAE Aero Design USA West). Konstruktorów oceniać będzie bardzo wymagające jury. Zasiadają w nim inżynierowie z największych koncernów lotniczych. W zeszłym roku byli to przedstawiciele m.in. firmy Lockheed Martin, produkującej słynne samoloty F-16 oraz F-35.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Studenci Politechniki Poznańskiej lecą do USA po złoty medal. Za samoloty