Poznań: Strefa Płatnego Parkowania rusza 1 lutego, ale… częściowo

SPP Łazarz fot. ZDM
Miała ruszyć na Wildzie i Łazarzu od 1 lutego – i ruszy. Ale jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, początkowo obowiązek wnoszenia opłat obejmie tylko część ulic.

Wszystko z powodu pogody – wyjątkowo śnieżna, a wcześniej deszczowa zima sprawiła, że nie udało się wprowadzić nowej organizacji ruchu na całym zaplanowanym obszarze. Oczywiście opady deszczu jesienią i śniegu zimą to nie jest nic wyjątkowego w naszym klimacie – wyjątkowe raczej jest planowanie prowadzenia jakichkolwiek prac w terenie, takich jak malowanie pasów czy stawianie znaków w takich porach roku.

Sęk jednak w tym, że te prace wcale nie były planowane na zimę. Miały być wykonane latem i wczesną jesienią, jednak jeden z oferentów odwołał się od wyników przetargu, więc ZDM musiał czekać na decyzję Krajowej Komisji Odwoławczej.

– Czas pandemii koronawirusa spowodował, że Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafiło odwołanie, odroczyła swoje posiedzenie o blisko trzy miesiące. Umowę z wykonawcą można było podpisać dopiero w połowie sierpnia 2020 roku, co spowodowało przesunięcie prac na miesiące jesienno-zimowe. Niemożliwa była wówczas zmiana terminów umowy bez podania konkretnych powodów. Zgodnie z umową wykonawca miał 6 miesięcy na wdrożenie strefy – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

W efekcie prace przy Strefie Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu rozpoczęły się nie w czerwcu, ale we wrześniu ubiegłego roku. Wiele prac udało się wykonać i gdyby nie wyjątkowo deszczowa jesień oraz śnieżna zima być może udałoby się zakończyć prace.

„Zamontowano ponad 300 parkomatów, setki znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Wymalowano nową organizację ruchu na prawie 40 wildeckich i łazarskich ulicach. Z wdrażaniem nowej organizacji ruchu wiązało się również duże przedsięwzięcie, jakim było odholowanie prawie 800 pojazdów, których kierowcy nie przeparkowali na czas prac” – wylicza ZDM.

Jednak pogoda sprawiła, że od połowy grudnia prace praktycznie stanęły, a malowanie linii wyznaczających nową organizację było niemożliwe. Na tych ulicach, na których nie udało się tego zrobić, strefa od 1 lutego nie będzie obowiązywać – ZDM właśnie sprawdza, które z ulic są w pełni przygotowane, aby można było pobierać opłaty za parkowanie od 1 lutego.

Pozostałe ulice dołączą d SPP, gdy tylko pogoda pozwoli na dokończenie prac w terenie.

ZDM

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: