Poznań: Strażniczki miejskie rozdawały biało-czerwone flagi

rozdawanie flag fot. UMP
Można je było spotkać między innymi na placu Wolności i Starym Rynku, gdzie rozdawały przechodniom flagi z okazji zbliżającego się Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 Maja.

Rozdały ich 230 sztuk w komplecie z maseczkami, a ta liczba nie jest przypadkowa – 3 maja będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji.
– Chcemy w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o znaczeniu polskich barw narodowych i zachęcić do refleksji nad naszą historią – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Namawiam wszystkich do wywieszenia biało-czerwonych flag w oknie, na balkonie czy przed domem.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej uchwalono decyzją Sejmu w 2004 roku. Ideą święta jest oddanie czci i szacunku dla symbolu Polski. Tego dnia przypada także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień później będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej.

Oba święta zazwyczaj były hucznie świętowane z paradami wojskowymi, musztrą, festynami i koncertami. W tym roku niestety z powodu pandemii tego wszystkiego nie będzie. Najbardziej widocznym akcentem świąt będą biało-czerwone flagi, którymi zostaną przyozdobione tramwaje i autobusy miejskiej komunikacji.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: