nowe-miasto-bezdomni fot. Straż miejska

Poznań: Strażnicy miejscy odwiedzają bezdomnych

Okres jesienno – zimowy to najtrudniejszy czas do przetrwania dla osób bez dachu nad głową. Tradycyjnie już przed zimą strażnicy razem z pracownikami MOPR odwiedzają bezdomnych i namawiają do przeniesienia się do noclegowni.

Funkcjonariusze zwracają im uwagę na to, jak groźne w skutkach dla życia ludzkiego są niskie temperatury dla osób mieszkających w pustostanach, opuszczonych altanach, czy w leśnych szałasach. Wychłodzenie organizmu czy zaczadzenie to najczęstsze przyczyny nienaturalnych zgonów wśród bezdomnych. Wszystkie zastane osoby namawiane są do korzystania z noclegowni lub przejścia do ośrodków dla bezdomnych, choćby na czas zimy. Każdy otrzymuje także ulotkę z informacjami, gdzie można zjeść ciepły posiłek, dostać czystą odzież, uzyskać pomoc medyczną i co najważniejsze, gdzie może skorzystać z noclegu.

Strażnicy będa do koczowisk bezdomnych wracali także zimą. Wtedy, tak jak w poprzednich sezonach zimowych patrole interwencyjne straży miejskiej będą wyposażone w pakiety żywnościowe, które będą wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych.

Szacuje się, że w Poznaniu, w miejscach nieogrzewanych, przebywa około 200 bezdomnych. Liczba ta jest “ruchoma”, gdyż wielu z nich przyjeżdża do Poznania właśnie w okresie jesienno-zimowym, a potem wracają do miejscowości pochodzenia. Powodem takich migracji do dużego miasta jest przekonanie, zazwyczaj słuszne, że tu mają większą szansę na pomoc socjalną i medyczną.

Straż miejska zwraca się z prośbą do mieszkańców, by, jeśli w okolicy pojawi się osoba, która może potrzebować pomocy, zgłosić ją do służb – policji, straży miejskiej, MOPR-u.

SMMP, el

Dodaj komentarz

avatar