Poznań: Strajk Kobiet przeszedł przez centrum miasta. Dla bezpiecznej i legalnej aborcji

Strajk Kobiet plac Wolności
Kilka tysięcy osób wzięło udział w protestacyjnym marszu, który przeszedł przez centrum pod hasłem „Wolność, równość, aborcja na żądanie”.

Marsz wyruszył z placu Wolności w stronę Kaponiery, po krótkim wiecu na placu, podczas którego mówcy przypominali obecnym, że protestują przeciwko publikacji uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zuza, tegoroczna maturzystka, nazywa Polskę krajem pełen absurdów
– Absurdalny rząd funduje nam absurdalne, okropne życie, tworzy absurdalne, okrutne prawo – mówiła. – Władzom wydaje się, że polskie kobiety są niewolnikami, pozbawionymi praw i godności. Panowie z rządu, chcę wam przypomnieć, że na niewolnictwie nie da się zbudować nic poza buntem niewolników! Dlatego tu jestem, bo nie ma mojej zgody na takie traktowanie kobiet!

Jej zdaniem w kraju wszystko jest pseudo – czyli na niby.
– Mamy pseudotrybunał konstytucyjny, a w nim pseudosędziów wydających pseudoorzeczenia. Mamy też pseudoszczepienia, pseudoopiekę osób starszych, pseudonaukę zdalną i pseudopomoc dla przedsiębiorców. W moim rozumieniu, jeśli coś jest pseudo, czyli na niby, to nie trzeba brać tego na serio!

„Nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama”, „Chcemy wyboru, a nie terroru” i „W…ać” – skandowali w odpowiedzi uczestnicy marszu. Głos zabierali także lekarze i pielęgniarki, którzy zapewniali, że są razem z protestującymi kobietami.

Protestujący przeszli do Kaponiery i tam zawrócili z powrotem na plac Wolności. Szli jezdnią, co spowodowało przejściowe kłopoty w ruchu tramwajów i autobusów na trasie przemarszu – jednak Nadzór Ruchu MPK wspólnie z policją mają już niezłą wprawę w minimalizowaniu negatywnych skutków nieoczekiwanych spacerów obywatelskich, które odbywają się wyjątkowo często.

Inicjatorzy protestu, Kolektyw PYRA, Studencki Komitet Równościowy, Rozbrat, W naszej sprawie, Strajk Kobiet Poznań i Black Venus Protest zapowiadają, że to nie koniec. Zamierzają protestować tak długo, jak długo będzie trzeba, by przywrócić kobietom pełnię praw obywatelskich.

„Aborcja? Legalna, bezpłatna, bezpieczna, szeroko dostępna. Na żądanie do 12. tygodnia ciąży. I ani kroku wstecz!” – deklarują.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: