Poznań: Stolica Wielkopolski miastem jak z bajki?

Stary Rynek fot. Karolina Adamska
„The Mirror” przygotował listę 12 miast w Europie, które są tak piękne, że aż bajkowe – i które warto będzie odwiedzić, gdy już będzie można swobodnie podróżować. Jednym z bajkowych miast jest Poznań.

Stolica Wielkopolski znalazła się obok takich słynnych w świecie piękności jak austriackie Hallstadt, włoskie Positano czy portugalska Sintra. Autorka zestawienia i artykułu, Julie Delahaye, wyjaśniła, że dobierając miasta szukała w nich… magii i bajkowości, na którą składają się stare, malownicze domy brukowane uliczki i ta nieuchwytna atmosfera, która nadaje mu szczególnego uroku. „To urokliwe miasto targowe w Polsce słynie z głównego rynku z kolorowymi budynkami, przyciągającą wzrok architekturą i żywą atmosferą” – napisała. – „Spędź dni na zwiedzaniu sklepów i wędrowaniu po brukowanych ulicach, a wieczorem wracaj na rynek, aby napić się drinka z widokiem na jeden z wielu barów i restauracji.”

Czy Poznań zasługuje na to, by stanąć w jednym szeregu z innymi bajkowymi miastami i miasteczkami Europy? Oczywiście, jego bajkowość jest z pewnością innego rodzaju niż na przykład Sintry, zwanej miastem pałaców, czy włoskiego Cinque Terre, gdzie o bajkowości w dużej mierze decyduje nie tylko architektura, ale też wyjątkowo malownicza przyroda, no i sąsiedztwo morza Śródziemnego. Poznań musiał sobie poradzić ze stworzeniem bajkowości bez wsparcia Matki Natury.

Ale poradził sobie – chociaż mieszkańcom, którzy na co dzień mają do czynienia także i prozaiczną stroną stolicy Wielkopolski, czasami trudno w to uwierzyć. Może więc warto wybrać się na spacer, choćby na Stary Rynek, i spróbować poczuć jak turysta we własnym mieście…?

Lista bajkowych miast „Daily Mirror”:
1. Hallstatt, Austria
2. Colmar, Francja
3. Positano, Włochy
4. Sintra, Portugal
5. Cinque Terre, Włochy
6. Bled, Słowenia
7. Sinaia, Rumunia
8. Mont-Saint-Michel, Francja
9. Rothenburg ob der Tauber, Niemcy
10. Popeye Village, Malta
11. Reine, Norwegia
12. Poznań, Polska

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: