punkt dla uchodźców, stary dworzec fot. M. Mielcarek

Poznań: Stary dworzec będzie otwarty. Ale dopiero jutro

Dzisiejsza, ostateczna kontrola wypadła dobrze, nikt nie miał zastrzeżeń, ale… budynek starego dworca zostanie otwarty dla uchodźców i wolontariuszy dopiero jutro. Dlaczego? Bo zabrakło jeszcze jednego dokumentu.

Wolontariusze z dworca poinformowani o dzisiejszej kontroli z podkreśleniem, że to już jest ta ostateczna – cieszyli się, że od dziś wreszcie będą mogli zapewnić uchodźcom znacznie lepsze warunki niż w namiotach. Z radością też poinformowali o tym na swoim profilu społecznościowym.

Radość, niestety, okazała się przedwczesna. W odpowiedzi na nasze pytanie biuro prasowe wojewody poinformowało, że rzeczywiście kontrola starej części dworca PKP w Poznaniu odbyła się dziś i zakończyła wynikiem pozytywnym. Byli podczas niej obecni przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowej Straży Pożarnej, dyrekcji PKP oraz przedstawiciele wolontariuszy.

Jednak zakończenie kontroli nie oznacza, że uchodźcy mogą tam od razu wejść.
„Z powyższych czynności jeszcze dziś zostaną sporządzone stanowiska na piśmie będące podstawą do udostępnienia przedmiotowej powierzchni przez PKP” – wyjaśniło biuro prasowe wojewody. I dopiero po powstaniu i przekazaniu tego pisma będzie można dworzec udostępnić.

Otwarcie nastąpi więc prawdopodobnie jutro. A na razie trwają przenosiny punktu informacyjnego podległego wojewodzie wielkopolskiemu z holu nowego dworca do holu starego dworca. Uznano bowiem, że to będzie dla niego lepsze miejsce.