sesja-rady-miasta- fot. UMP

Poznań: Stanowisko klubu radnych PiS w odpowiedzi na oświadczenia radnych KO. A w tle unijny budżet

Poznańscy radni najwyraźniej nie mogą się ze sobą dogadać na sesjach – bo ostatnio porozumiewają się przez oświadczenia. Oto kolejne z nich.

Po oświadczeniu radnych Koalicji Obywatelskiej mamy stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości. Oba w sprawie budżetu UE.

Oto treść stanowiska:

„Ubolewamy, że radni Koalicji Obywatelskiej próbują kolejnymi oświadczeniami dotyczącymi zagadnień ogólnokrajowych przykrywać swoje „sukcesy” na arenie lokalnej takie jak m. in. wzrost kosztów wywozu śmieci, bezprecedensową podwyżkę cen w strefie parkowania, wyższe ceny komunikacji publicznej oraz brak terminowego wykonywania inwestycji.

A przecież powołani zostaliśmy do zajmowania się sprawami miasta, do czego zobowiązuje nas Ustawa o samorządzie gminnym. Trudno jednak bez reakcji pozostawić treść oświadczenia w sprawie unijnego budżetu, składającego się z nieprawd i niedopowiedzeń.

Rząd Rzeczpospolitej Polski nie podważa ważnej roli Unii Europejskiej w zmianach dokonujących się w Polsce ani obecności i korzyści płynących z członkostwa Polski w UE. Dzięki naszej obecności w tych strukturach udało się zbudować wiele dróg czy zrealizować szereg lokalnych inwestycji.

Niezwykle ważna jest jednak także obrona wartości, w tym także równości wszystkich państwa wobec prawa, zasady solidarności oraz praworządności, zdefiniowanej w polskiej Konstytucji jako działanie organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa.

Traktaty unijne nie przewidują możliwości arbitralnego decydowania komu należą się, a komu nie, wedle niezdefiniowanych kryteriów, pieniądze z unijnego budżetu, na który składają się wszyscy, także polscy podatnicy. Propozycje dodatkowych mechanizmów tego typu nie mają umocowania w umowach międzynarodowych – traktatach, podpisanych przez Państwa Członkowskie.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zdają się nie dostrzegać, że akceptacja takich właśnie propozycji naruszałaby praworządność, ale też mogłaby stanowić zagrożenie dla finansowania wielu, także lokalnych, inwestycji.

Weto jest normalnym elementem procesu negocjacji, wielokrotnie stosowanym przez inne Państwa Członkowskie Unii Europejskiej. Sygnalizowanie możliwego weta bądź wprost jego stosowanie nie tylko wobec propozycji budżetowych, ale także zmian traktatowych, a więc kwestii znacznie poważniejszej, stosowały w przeszłości choćby Francja, Hiszpania, Dania czy Holandia.

Zasada jednomyślności nie jest czymś nadzwyczajnym lecz regułą stosunków i prawa międzynarodowego.

Budżet UE nie jest „prezentem”, który należy się „grzecznym dzieciom” ale wspólnym uzgodnieniem wszystkich państw, które składają się na niego i wspólnie, konsensualnie uzgadniają warunki jego realizacji.

Zadziwiające jest, że po 16 latach obecności Polski w UE niektórym przypominać trzeba te oczywiste, jak by się zdawało, fakty.
Wspieramy Rząd RP w ważnych negocjacjach Budżetowych. Negocjacjach, które nie dotyczą jedynie wymiaru finansowego, ale także wymiaru wykonywania swoich suwerennych praw w perspektywie najbliższych kilku lat. Tymczasem przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wykorzystują sytuację do wewnętrznej gry skierowanej przeciwko polskiemu Rządowi i utrudniają proces negocjacji.
W związku z powyższym uspokajamy radnych Koalicji Obywatelskiej – realizacja inwestycji w Polsce nie jest zagrożona w jakimkolwiek wymiarze. Polskie weto nie sprawi, że Poznań zacznie się zwijać – zacznie się rozwijać,

Proponujemy radnym Koalicji Obywatelskiej, aby skupili oni swoje działania na wykonaniu aktualnego budżetu miasta, którego realizacja daleko odbiega od zaplanowanego. Brak efektywnych działań i kompetencji w tej mierze nie sposób ukryć nagłą specjalizacją części radnych w sprawach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Zamiana ośmiu gwiazdek, towarzyszących w ostatnim czasie politykom KO, na dwanaście jest co do zasady słusznym kierunkiem. Nie sposób oprzeć się jednak wrażeniu, że tej zmianie szaty graficznej nie towarzyszy zmiana zasadniczego przesłania politycznego polityków KO, które także w tej sprawie jest dość proste, pozostaje aktualne i jako żywo nie dotyczy spraw związanych z tematyką unijną”.

PiS, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze