namiot przed szpitalem HCP

Poznań: Sprzętu i środków ochrony jest za mało – ale poznaniacy donoszą!

Obiecany przez wojewodę sprzęt i środki ochrony osobistej dla pracowników szpitali nadal nie dojechał. Ale dojechali poznaniacy, którzy – jak to oni – zorganizowali się w oka mgnieniu i wspomagają lekarzy, jak i czym mogą. Do szpitali wędrują maseczki, woda mineralna, a nawet obiady…

Zaczęło się od informacji medialnych na temat braku sprzętu. Że wystarczy go na dwa-trzy dni. Że niby jedzie, ale ciągle go nie ma. Tymczasem przed szpitalami stanęły polowe izby przyjęć, przybywało osób z podejrzeniem koronawirusa, pierwsza pacjentka zmarła… Wielu poznaniaków zaczęło zadawać sobie pytania – na ile czasu wystarczy sprzętu? Strojów ochronnych, maseczek? Wszyscy wiedzą, że w polskich szpitalach jedyne, czego jest dużo, to pacjenci – i długi.

Właściwie nie wiadomo, czy najpierw na Facebooku powstała grupa „Potrzeby Szpitali Poznań i okolice na czas Koronawirusa” apelująca do poznaniaków, żeby przynosili wszystko co mogą – czy najpierw dr Patryk Konieczka ze szpitala HCP na Wildzie zamieścił na stronie lecznicy prośbę o maseczki. Ale odzew był natychmiastowy i wręcz niewiarygodny. Szpital w ciągu jednego dnia dostał od poznaniaków ponad 500 maseczek chirurgicznych, a także mnóstwo innego sprzętu,w tym kombinezonów ochronnych, najbardziej chyba teraz potrzebnych. Obiecuje, że będzie się dzielił z innymi placówkami tym, co dostanie.

Ale i inne placówki dostają prezenty od mieszkańców stolicy Wielkopolski. Firma Glodny.pl zorganizowała akcję dowozu posiłków na Szwajcarską – bo przecież jeśli nie mają wiele czasu na odpoczynek, to niech go nie musza jeszcze tracić na przygotowanie posiłków. W pierwszym rzucie pojechało ponad 200 burgerów z Whiskey in the Jar i ponad 200 kanapek od Petit Paris na Sołaczu.

Lokale, które mogą podzielić się posiłkami z personelem medycznym pracujących szpitali, zbiera też Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna – tam również można zgłaszać posiłki, którymi chcemy się podzielić z lekarzami i pielęgniarkami.

Pomoc jest zbierana w całym regionie – w komentarzach w grupie podawane są na bieżąco lokalizacje, gdzie i co można zawozić. Poza maseczkami potrzebna jest także butelkowana woda i żywność w zamkniętych opakowaniach, jak czekolady, ciastka czy batoniki.

O maseczki, rękawiczki, gogle i fartuchy prosi też Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie – on również, tak jak Centrum Medyczne HCP,l jest jedną z dziewięciu lecznic w Wielkopolsce, które znajdują się w stanie podwyższonej gotowości na potrzeby pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Grupa „Potrzeby Szpitali Poznań i okolice na czas Koronawirusa” obecnie pomaga szpitalowi im. Strusia na ul. Szwajcarskiej i szpitalowi na ulicy Szpitalnej, szykowana jest też pomoc dla szpitala dziecięcego, gdzie przebywają rodzice wraz z dziećmi, którzy nie mogą wyjść i zrobić zakupów, są więc odcięci od wszystkiego.
– Oczywiście do innych szpitali też będziemy zawozić to, co zbierzemy – deklarują organizatorzy grupy. – Do każdego już jadą obiady po 100 dziennie, zbiórki art spożywczych i wody są w trakcie. Maseczki niebawem zaczną być szyte i będziemy dostarczać.

Do pomocy włączyli się aktywnie strażacy ochotnicy – do lubońskiej strażnicy można przynosić dary dziś od 18.00 do 20..0, organizatorzy obiecują, że jak będzie taka potrzeba, to dary będą tam zbierane co drugi dzień. OSP Gowarzewo zaprasza do przynoszenia darów 17 marca od 13.00 do 15.00. W Plewiskach można je zostawić na ul. Kolejowej 98.

Co jest teraz najbardziej potrzebne? Maseczki z filtrem FFP22 i FFP3, kombinezony ochronne jednorazowe, ochraniacze na buty, woda mineralna w małych butelkach i w dużych (1,5 L), soki, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, rękawiczki lateksowe jednorazowe, batony, czekolady – wszystko, co energetyczne. Jeżeli jedzenie ciepłe, to tylko od firm (zgodnie z zaleceniem sanepidu nie wolno zawozić domowych wyrobów). Każdy, kto chce pomóc, może znaleźć w grupie miejsce, do którego mu najwygodniej dowieźć to, co chce ofiarować – i pomóc w ten sposób w walce z pandemią.

el