Poznań: Sprzątanie Twierdzy Poznań. Przy okazji Sprzątania Świata

Fort 4a fot. Porozumienie dla Twierdzy Poznań

„Najbliższy weekend to kolejna okazja, by dosłownie dotknąć historii i tajemnic Twierdzy Poznań” – zaprasza Porozumienie Dla Twierdzy Poznań. I proponuje 18 września posprzątanie fortów w ramach akcji Sprzątania Świata.

Działacze zapraszają wszystkich, którym na celu leży dbałość o porządek na terenie poznańskich fortyfikacji do udziału w akcji sprzątania terenu wokół obiektów fortecznych znajdujących się pod opieką stowarzyszenia Porozumienie Dla Twierdzy Poznań.

Miłośnicy twierdzy, mieszkający na północy aglomeracji, mogą pomóc w sprzątaniu Fortu 4a na Wilczym Młynie – Waldersee II. Spotkanie przed bramą główną Fortu – dojście od ulicy Lechickiej przy tablicy Poznańskiego Szlaku Fortecznego.
Plan akcji 18 września:
11:00 – rozpoczęcie akcji.
15:00 – zakończenie zbierania śmieci.
15:10 – zwiedzanie podziemi fortu z Przewodnikiem
16:10 – koniec akcji.
Podczas spotkania będzie sposobność do rozmów na temat fortyfikacji i eksploracji oraz możliwości włączenia się w prace Porozumienia dla Twierdzy Poznań.

Natomiast miłośnicy twierdzy, mieszkający na południu aglomeracji, mogą pomóc przy sprzątaniu Fort Ia na Starołęce. Spotkanie sprzątających zaplanowano przed bramą główną Fortu – dojście od ulicy Warownej przy tablicy Poznańskiego Szlaku Fortecznego.
Plan akcji 18 września:
Piątek: 10:00 – 15:00
Sobota: 10:00 – 15:00
Po akcji sprzątania Koło Gospodyń Miejskich Starołęka-Minikowo-Marlewo zaprasza na „Święto pieczonej pyry”.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań to koalicja organizacji od lat popularyzująca fortyfikacje poznańskie i ich ochronę wśród mieszkańców Wielkopolski i turystów. Stowarzyszenie prowadzi badania i inwentaryzacje zasobów oraz działania o charakterze interwencyjnym na terenie Twierdzy Poznań. Sprawując opiekę nad powierzonymi nam obiektami fortecznymi, prowadzi prace porządkowe i zabezpieczające oraz rewitalizacyjne.

W ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich organizuje spotkania, prelekcje, wyprawy turystyczne w formie rajdów: pieszych, rowerowych, samochodowych a także spływów kajakowych związanych tematycznie z Twierdzą Poznań. Dzięki staraniom organizacji został wytyczony Poznański Szlak Forteczny na którym postawiono ponad 40 tablic informacyjnych z opisami najciekawszych elementów twierdzy, opatrzonych rysunkami i materiałami kartograficznymi.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań od lat współtworzy Dni Twierdzy Poznań – które wpisały się już na stałe w kalendarz ogólnopolskich imprez propagujących turystykę forteczną. Organizacja od lat, jako społeczny opiekun i administrator należących do Gminy Poznań zabytkowych XIX wiecznych fortów: Warowni Krzysztofa Arciszewskiego – Fortu IA na Starołęce i Fortu 4a na Wilczym Młynie, przywraca zabytkowe pomieszczenia do ich pierwotnego stanu, udostępniając je mieszkańcom podczas różnorodnych imprez.

W Forcie 4a od ponad 20. lat działa „Skansen forteczny” z izbą pamięci poświęconą historii Twierdzy Poznań i harcówkę szkoleniową będącą oparciem dla wielu drużyn harcerskich i skautowych. Natomiast na terenie Warowni Krzysztofa Arciszewskiego – Fortu IA docelowo ma powstać ścieżka dydaktyczna po obwałowaniach fortu i podziemna trasa edukacyjna w jego poternach i kazamatach.

Źródło: Porozumienie dla Twierdzy Poznań

Podziel się: