PEKA dla ucznia fot. ZTM

Poznań: Specjalne bilety dla uczniów

Od 1 października uczniowie szkół podstawowych będą musieli posiadać bilet zapisany na imiennej karcie PEKA ważny do końca września następnego roku. Do 30 września tego roku dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, a także ci którzy ukończyli ją w poprzednim roku szkolnym, mogą korzystać z komunikacji za darmo.

Z rocznego biletu specjalnego w preferencyjnej cenie 60 zł za cały rok (5 zł na miesiąc). będą mogli korzystać uczniowie szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub jednej z dziewiętnastu gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet będzie obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM.

Do grona 19 gmin objętych porozumieniem transportowym zaliczają się: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Specjalny bilet dla uczniów szkół podstawowych będzie dostępny w punktach obsługi klienta ZTM od 1 września. Bilet będzie ważny tak jak legitymacja szkolna. Ta bowiem będzie potrzebna, by taki bilet kupić. Do punktu ZTM można się wybrać dopiero, gdy szkoła “podstempluje” legitymację.

Podobnie jak inne bilety okresowe, tak i ten będzie zapisany na imiennej karcie PEKA. Jeżeli uczeń ma już taką kartę, to nie musi występować o kolejną. Wówczas wystarczy tylko wizyta w POK-u (Punkt Obsługi Klienta), gdzie na podstawie ważnej legitymacji ulga zostanie zapisana – i będzie mógł kupić bilet.

Jeżeli dziecko PEKI nie posiada, to rodzic, opiekun lub sami uczniowie muszą złożyć wniosek o jej wyrobienie. ZTM, zgodnie z regulaminem, musi to zrobić w ciągu 10 dni roboczych. Są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie imiennej karty PEKA lub PEKA Junior:

– przez internet: wystarczy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować się w systemie. Następnie trzeba wypełnić formularz, dołączyć zdjęcie w formacie JPG lub PNG i wysłać. Na adres e-mail podany przy rejestracji przesłana zostanie informacja o przyjęciu wniosku, a kiedy karta będzie gotowa wnioskujący otrzyma wiadomość o możliwości odebrania jej we wskazanym w formularzu POK ZTM. Do każdej karty PEKA lub PEKA Junior przypisane jest osobne, indywidualne konto w systemie PEKA. Dlatego składając kilka wniosków przez Internet (np. dla dwójki dzieci), należy podać dwa odrębne adresy e-mail, dla każdego dziecka osobne na które właściciel karty będzie otrzymywał np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu lub doładowania tPortmonetki przez internet.

– w jednym z Punktów Obsługi Klienta (POK) ZTM: wystarczy wypełnić wniosek w formie papierowej, dołączyć zdjęcie ucznia. W wyznaczonym terminie karta będzie gotowa do odbioru POK ZTM wskazanym we wniosku.

Obecnie czynne są następujące POK ZTM (od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00):

– Górczyn – dworzec autobusowy,

– Ogrody – pętla tramwajowa (punkt znajduje się w budynku przy pl. Waryńskiego 9),

– Rondo Kaponiera (poziom -1),

– Os. Sobieskiego – dworzec autobusowy,

– Dębiec – pętla tramwajowa

– Śródka – dworzec autobusowy

– Centrum Handlowe przy pl. Wiosny Ludów (wejście od ul. Strzeleckiej),

– Junikowo – pętla tramwajowo-autobusowa,

– Dworzec Zachodni PKP

Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą wnioskować o imienną kartę PEKA lub kartę PEKA Junior. Karta PEKA Junior jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży od dnia, w którym kończą 7. rok życia do ukończenia 13 lat. Karta PEKA Junior jest także kartą imienną – przypisaną do właściciela. Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13 roku życia.

ZTM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze