Smog w Poznaniu fot. UMP

Poznań: Smog w mieście zawdzięczamy… okolicznym miejscowościom

Aż 78 proc. smogu przypływa do nas spoza miasta. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi prezydenta Poznania na oświadczenie radnego Andrzeja Rataja właśnie w sprawie smogu.

Radny w oświadczeniu złożonym na sesji 26 stycznia przypomniał, że smog od wielu lat jest jednym z największych problemów w Poznaniu, a co roku kilkaset osób umiera z tego powodu. Ze smogiem trzeba walczyć – ale najpierw trzeba zdiagnozować przyczyny powstawania zjawiska, żeby walka z nim była skuteczna. Czyli gdzie i dlaczego powstaje smog.

Wszyscy poznaniacy wiedzą, że smog pojawia się głównie w sezonie jesienno-zimowym – a to oznacza, że jego głównym źródłem jest tzw. niska emisja, czyli pyły pochodzące ze spalania węgla oraz drewna w
piecach domowych.

W odpowiedzi prezydenta czytamy też, że “nie bez znaczenia są warunki atmosferyczne, które mają bardzo duży wpływ na kumulację zanieczyszczeń. A szczególnie niekorzystne jest występowanie przyziemnej inwersji temperatury, która znacznie ogranicza dyspersję zanieczyszczeń. Powstawaniu inwersji temperatury sprzyjają niskie temperatury”. I to także wszyscy poznaniacy od czasu do czasu odczuwają na własnej skórze – a raczej własnych płucach.

Ale szczególnie ciekawe okazały się ustalenia zawarte w Programie ochrony powietrza przyjętym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego dnia 13 lipca 2020 roku. Ten dokument zawiera najbardziej aktualną diagnozę pochodzenia pyłu PM10 na terenie miasta Poznania. Zgodnie z nim 72 proc., zanieczyszczeń powietrza to rzeczywiście efekt niskiej emisji, czyli dymów i pyłów z przydomowych pieców. Około 14 proc. to transport drogowy.

Ale najciekawszy jest fakt, że udział emisji napływowej szacowany jest aż na około 78 proc., natomiast pochodzącej z samego terenu miasta Poznania – na około 22 proc.

Z tego wniosek, że władze miasta nie tylko powinny inwestować w programy typu Kawka Bis – ale znacznie bardziej intensywnie namawiać do tego włodarzy okolicznych gmin i starostwo powiatowe. Bo bez tego nigdy nie pozbędziemy się smogu z miasta.

 

 

5 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze