kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska

Poznań: Walkę ze smogiem trzeba zacząć od walki z ubóstwem energetycznym – uważa radny Andrzej Rataj

– Nie poradzimy sobie ze smogiem, jeśli najpierw nie poradzimy sobie z ubóstwem energetycznym – powiedział podczas sesji radny Rataj. I zapytał, co prezydent zamierza robić w tej kwestii.

Nie jest tajemnicą, jak przypomniał radny w swoim oświadczeniu, że smog od wielu lat jest jednym z największych problemów w Poznaniu, a co roku kilkaset osób umiera z tego powodu. Jednak przy walce ze smogiem zbyt małą uwagę, jak sądzi, zwraca się na zjawisko ubóstwa energetycznego. A to właśnie ono powoduje, że źródeł smogu ubywa znacznie mniej niż powinno.

– Ubóstwo energetyczne jest sytuacją, gdzie gospodarstwo domowe nie ma możliwości finansowych na zapewnienie ogrzewania potrzebnego dla uzyskania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, optymalnej dla swobodnej egzystencji człowieka – mówił radny. – Wielu osób nie stać na odpowiednie ogrzewanie przyjazne dla środowiska i z konieczności zapewniają sobie ogrzewanie przez spalanie niskiej jakości paliwa, a także odpadów i tworzyw sztucznych.

Dla takich osób programy typu KAWKA czy “Czyste powietrze”, choć są bardzo pożyteczne, mogłyby nie istnieć. Co z tego, że w każdym z nich uzyskaliby zwrot sporej części pieniędzy wydanych na nowe ogrzewanie, skoro ich po prostu nie mają, żeby najpierw za to ogrzewanie zapłacić? Problemem jest też późniejszy koszt użytkowania ogrzewania bardziej przyjaznego środowisku: kosztuje więcej niż najtańszy węgiel dostępny na rynku. Wielu ludzi na to po prostu nie stać.

Zdaniem radnego stosowanie sankcji absolutnie nie rozwiąże problemu.
– Wielu tysięcy osób po prostu nie stać na lepsze ekologiczne ogrzewanie, a kary finansowe tylko pogarszają ich sytuację! – podkreślił. – Upominam się zatem o tych ubogich mieszkańców Poznania, którzy nie mają możliwości finansowych na to, aby się ogrzać w ekologiczny sposób.

Z analizy radnego wynika, że problem jest obecny w całym mieście, w centrum i na peryferiach, dotyczy także różnego rodzaju domów mieszkalnych. Dlatego trzeba jak najszybciej przeprowadzić odpowiednią i gruntowną analizę problemu ubóstwa energetycznego i jego wpływu na powstawanie smogu – a później, uwzględniając jej wyniki, podjąć odpowiednie działania.

Andrzej Rataj zwrócił uwagę, że problem dostrzegły już władze innych miast mających problemy ze smogiem, jak Kraków czy Wrocław, i wprowadziły odpowiednie programy pomoce. Poznań mógłby skorzystać z ich doświadczeń.

 

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze