Betonowe cokoły nad Maltą fot. Sławek Wąchała

Poznań: Słynne betonowe słupy nad Maltą zostały odsłonięte

Betonowe słupy zwane przez poznaniaków “pomnikiem makaronu penne” zostały wczoraj odsłonięte już z tablicami poświęconymi olimpijczykom. Ale odbyło się to niezwykle dyskretnie…

Władze miasta zazwyczaj chwalą się nowymi instalacjami i inwestycjami – jednak w tym przypadku zdecydowanie postawiło na skromność i dyskrecję. Nie ma o nim choćby niewielkiej zapowiedzi na miejskich serwisach.

Przypomnijmy, że pierwsze informacje o dziwnych konstrukcjach nad Maltą pojawiły się w maju ubiegłego roku. Betonowe słupy ustawione szeregiem nad brzegiem jeziora i do złudzenia przypominające makaron penne nie wzbudziły zachwytu poznaniaków – za to wzbudziły zainteresowanie dziennikarzy swoimi walorami estetycznymi, a raczej ich brakiem.

Z inicjatywą ich postawienia wyszło Poznańskie Stowarzyszenie Olimpijskie, które w ten sposób chciało upamiętnić poznańskich olimpijczyków, a projekt zatwierdziły miejskie jednostki i zastępca prezydenta Jędrzej Solarski, odpowiedzialny za sport i kulturę.

Jednak nad Maltą obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. I zgodnie z nim pomników stawiać nie wolno. Żeby odbyło się to zgodnie z prawem, najpierw trzeba byłoby zmienić mpzp – ale to musieliby zrobić wszyscy radni podczas sesji. Tymczasem taki punkt nie był omawiany na sesjach, nie było go też w planach, a większość z nich pytana o makaronową instalację nad Maltą nie miała pojęcia, o co chodzi.

Czyżby zastępca prezydenta wydał zgodę na coś, co jest niezgodne z prawem? Otóż nie. Okazało się, że konstrukcja nad Maltą to nie jest żaden pomnik, tylko tablice pamiątkowe. A stawiania tablic pamiątkowych mpzp nie zakazuje. Co prawda radni zapowiadali protest w tej sprawie ze względów estetycznych, odbyła się nawet wizja lokalna – ale ostatecznie wszystko skończyło się na dyskusjach, a betonowe słupy zostały. osiągnięto jedynie tyle, że projekt miał zostać poprawiony.

Po kilku miesiącach czekania na nowy projekt i obrastania chwastami słupy zostały zwieńczone tabliczkami upamiętniającymi poznańskich olimpijczyków i wczoraj zostały odsłonięte. A zamiast planowanych granitowych płyt są przeszklone tablice, na których można sobie poczytać o sukcesach poznaniaków na olimpiadach i zobaczyć, jakie medale zdobywali.

Źródło: WTK

1 2 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze