Poznań: Scena Robocza podjęła decyzję. „Nie damy się zastraszyć”

Olimpia fot. Scena Robocza

„Eksmisja czy urodziny? Wybieramy urodziny!” – napisali twórcy i artyści Sceny Roboczej na swoim profilu społecznościowym, odnosząc się do konieczności wyprowadzki teatru z budynku Olimpii do końca września.

Przypomnijmy: Akademia Muzyczna, nowy właściciel Olimpii, przesłała teatrowi pismo, w którym poinformowała, że ze względu na stan techniczny budynku teatr ma się wyprowadzić do końca września. Pismo było konsekwencją wyników ekspertyzy technicznej budynku zleconej przez uczelnię. Jasno wynika z niej, że stan budynku jest bardzo zły, a przebywanie w nim to narażenie życia i zdrowia. Władze uczelni były zaskoczone, że stan jest aż tak zły – równie zaskoczone były władze miasta, które nie zdążyły przygotować żadnego planu B dla Sceny Roboczej. Remont i wyprowadzka teatru miały się rozpocząć znacznie później.

Teraz swoją opinię w tej sprawie wyraził sam teatr na swoim profilu społecznościowym. Oto jego stanowisko wobec zarządzenia o wyłączeniu z użytkowania Olimpii:

„Ostatnie informacje dotyczące naszego istnienia wzbudziły wiele pytań, niezrozumienia i złości. Chcemy być z Wami szczerzy_e!
Decyzja Pani Rektor Akademii Muzycznej jest dla nas wielkim ciosem! Szczególnie, że byliśmy_łyśmy blisko dopięcia kilkumiesięcznych negocjacji z władzami uczelni, które miały umożliwić nam funkcjonowanie w Olimpii do końca kadencji Pani Rektor tj. do końca sierpnia 2024 roku (lub do rozpoczęcia generalnego remontu).
Nie ma naszej zgody na tę decyzję, nie damy się zastraszyć!
Ponadto, od 7 lat pracujemy w budynku Olimpii. Jego stan nie zmienił się na gorsze, ba – nawet poprawił. To dzięki nam budynek ma ogrzewanie za 2 mln złotych, które pozyskaliśmy_łyśmy z Poznańskiego Budżetu
Obywatelskiego.
EKSMISJA CZY URODZINY? Wybieramy URODZINY!
Dalej robimy swoje, tutaj, w Scenie Roboczej, w budynku Olimpii!!”.