Poznań: SARP prezentuje, czyli Uniwersytet Artystyczny od kuchni

Zbudowane SARP UAP fot. Sławek Wąchała
A właściwie należałoby raczej powiedzieć – od podwórza. Bo uczestnicy spaceru „Zbudowane – Rozbudowa Uniwersytetu Artystycznego” zorganizowanego przez SARP mogli podziwiać metamorfozę wewnętrznego dziedzińca uczelni.

Z zewnątrz, to znaczy z ulicy, dziedzińca w zasadzie nie widać, więc wiele osób nawet nie wie, że tam się coś zmieniło. Nowa elewacja głównego gmachu – ją widać od razu i przykuwa uwagę każdego przechodnia, zwłaszcza tych pamiętających dawny, mocno zaniedbany wygląd zewnętrzny budynku.

Jednak daleko bardziej znaczące zmiany zaszły w środku. Co starsi poznaniacy pewnie jeszcze pamiętają obskurny pawilon z lat 60., który wznosił się z boku dziedzińca i mieścił pracownię rzeźby. Na sam dziedziniec w ogóle nie warto było zwracać uwagi, bo był paskudnym skrawkiem zabetonowanej przestrzeni zastawionej parkującymi samochodami.

Teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej, o czym mogli się przekonać uczestnicy spaceru z cyklu „Zbudowane”, które są regularnie organizowane przez SARP. Ten spacer odbył się 18 czerwca, „z lekkim wirusowym opóźnieniem” – jak zaznaczyli z humorem organizatorzy. Jego uczestnicy odwiedzili właśnie nowe skrzydło Uniwersytetu Artystycznego, które zastąpiło tamten obskurny barak.

Nowy budynek – nosi nazwę po prostu Budynek B – ma cztery kondygnacje i nowoczesny wygląd dzięki umieszczonym na elewacjom perforowanym panelom ze stali. Poza większą ilością miejsca studenci w nowym budynku otrzymali też nowocześnie wyposażone sale – nowe pracownie. To m.in. profesjonalna drukarnia, studio telewizyjne, pracownie reżyserii dźwięku i postprodukcji, stolarnia, modelarnia, pracownia rzeźby, pracownia żywic, lakiernia, studio związane z obróbką metali, pracownia ceramiczna.

Dzięki rozbudowie swój charakter zmienił też sam dziedziniec. Do niedawna zapuszczony i nieuporządkowany parking, teraz zmieni się w przestrzeń publiczną, użytkowaną przez studentów nie tylko do spotkań, ale i wystaw czy pokazów pod gołym niebem.

Spacer odbył się przy współpracy Uniwersytetu Artystycznego jako impreza towarzysząca Poznań Art Week. Zobaczcie zdjęcia Sławka Wąchały!

el

Podziel się: