Ruch Wspólna Polska fot. K. Adamska

Poznań: Samorządowcy wystartowali ze Wspólną Polską

Chcą walczyć o Polskę europejską, z silnymi samorządami i przestrzeganiem prawa. taki cel ma stowarzyszenie Wspólna Polska, które dziś powstało w Poznaniu. Jego szefem jest Rafał Trzaskowski, a Jacek Jaśkowiak został sekretarzem generalnym.

– Powołaliśmy do życia stowarzyszenie samorządowe Wspólna Polska, które jest częścią znacznie szerszego ruchu społecznego Wspólna Polska – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Zależy nam przede wszystkim, żeby walczyć o wspólny samorząd, żeby decyzje były podejmowane jak najbliżej obywateli. Dzisiaj rządzący chcą centralizować władzę, zabierać samorządom prerogatywy i władzę. I dlatego jesteśmy razem.

Trzaskowski podziękował wszystkim samorządowcom za to, że przyjęli jego zaproszenie do Wspólnej Polski. Ale podkreślił też, że to działanie wzmacniające opozycję, bo musimy być wszyscy razem i walczyć o państwo, w którym jest przestrzegana praworządność, a samorząd odgrywa bardzo istotną rolę.

Wspólna Polska nie będzie konkurencją dla Platformy Obywatelskiej, której Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym. To ruch społeczny, który nie ma ambicji politycznych, nie będzie startował w wyborach, bo do tego są, jak powiedział prezydent Warszawy – partie polityczne.
– Bez silnej PO nie wygramy wyborów z PiS – mówił. – Natomiast uważam, że to porozumienie na opozycji powinno być jak najszersze. Musimy nawiązywać współpracę z jak najszerszymi środowiskami, które wspierają opozycję i myślą dokładnie w taki sam sposób jak my. I stąd idea ruchu, stowarzyszenia, dlatego że musimy wszyscy działać wzmacniając partie polityczne i opozycję po to, żeby wygrać wybory. Nie wygramy wyborów bez PO, ale nie wygramy również bez otwarcia się na nowe środowiska.

Elżbieta Polak, marszałkini województwa lubuskiego, podkreśliła, że działa jako samorządowiec od 30 lat, od 18 lat jest członkinią PO i uważa działania centralizacyjne rządu za ogromne zagrożenie dla kraju.
– To samorządność jest fundamentem wolnej Polski, demokratycznej. Jesteśmy tutaj dla prawdziwych wartości – powiedziała.

Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, zwróciła uwagę, że samorządy to nie marszałkowie czy prezydenci, ale my wszyscy. I wszyscy odczujemy niszczenie samorządów na własnej skórze.

– Dziś przeciwstawiamy się temu, żeby nam, samorządom odbierać środki, dodawać obowiązków, bo to oznacza gorszą jakość usług publicznych, że nie będziemy w stanie zaspokoić potrzeb mieszkańców – mówiła. Prezydent podkreśliła też, że dlatego samorządowcy opozycji powinni się zjednoczyć bez względu na opcję polityczną – czego ona sama jest przykładem, ponieważ reprezentuje Nową Lewicę. W tym stowarzyszeniu to nie polityka jest najważniejsza, ale samorząd.

O działaniu ponad polityką i ponad podziałami jest też przekonany Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i sekretarz generalny ruchu. Prezydent podziękował samorządowcom za to, że przyjechali do Poznania z całej Polski. W ten sposób, jego zdaniem, pokazali prawdziwą solidarność samorządowców.

– Cieszę się, że reprezentujemy różne środowiska – mówił Jacek Jaśkowiak. – Bo w tym dzisiaj podzielonym kraju, tym sporze, który trawi wiele rodzin, wielu Polaków nam najłatwiej jest poszukać porozumienia między różnymi środowiskami. Zależy nam na tym, żebyśmy przez kolejne dziesięciolecia żyli w kraju, w którym samorządy są blisko mieszkańców, są wybierane przez lokalne wspólnoty, który należy do Unii Europejskiej i nie ma w niej tego, co znamy z okresu socjalizmu i centralizmu. Chcemy Polski otwartej i przyjaznej dla wszystkich. I cieszę się, że Rafał Trzaskowski, który ma dziś najwyższy poziom zaufania społecznego w Polsce, jest gotów stać na czele naszego stowarzyszenia i bić się o lepszą Polskę. Będziemy go we tym wspierać.

Prezydent Warszawy zapytany o powrót Donalda Tuska powiedział, że każda pomoc w tej walce się przyda, zgodnie z zasadą “wszystkie ręce na pokład”, ale jak na razie mamy tylko dużo szumu medialnego bez żadnych faktów.

– Jeżeli rzeczywiście potwierdzą się te doniesienia, że Borys Budka ewentualnie nosi się z zamiarem rezygnacji ze swojej funkcji, no to wtedy oczywiście będziemy mieli do czynienia z nową rzeczywistością i oczekuję, że wtedy będziemy mieli jasne deklaracje co do aspiracji Donalda Tuska i moich. Ale na razie poczekajmy na fakty, bo w tej chwili mamy do czynienia tylko z doniesieniami medialnym, z których duża część nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Wspólna Polska jako ruch obecnie liczy około 20 tysięcy członków. Jego inauguracja, jak powiedział Rafał Trzaskowski, przesunęła się w czasie przede wszystkim z powodu epidemii. Trzaskowski ma nadzieję, że samorządowców wspierających ruch będzie przybywać. Prezydent Warszawy podkreślił też, że na razie nie chce zapraszać polityków na Campus Polska, chce ich zostawić sobie na później. Teraz chciałby raczej przyciągnąć nowe środowiska – stąd jego spotkanie w Starym Korycie Warty z młodymi ludźmi. Jego zdaniem ich powinno się zaprosić przed politykami.

O godz. 19.00 prezydent Rafał Trzaskowski weźmie także udział w uroczystych obchodach rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 na pl. Adama Mickiewicza.

 

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze