Poznań: Sąd uznał zatrzymanie mecenasa Giertycha za niezasadne i nielegalne

Zdaniem Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto zatrzymanie adwokata, które miało miejsce w połowie października, a także przeszukanie jego domu, były niezasadne i nielegalne.

Jak informuje Onet.pl, takiej informacji udzielił dziennikarzom mecenas Jakub Wende po piątkowej rozprawie w sądzie, która była niejawna. Mecenas wyjaśnił, że niezasadne dlatego, ponieważ nie istniały żadne przesłanki, by zatrzymać Romana Giertycha. A nielegalne dlatego, że przeprowadziło je Centralne Biuro Antykorupcyjne, a w tego rodzaju sprawach to nie ono powinno przeprowadzać tak przeszukanie, jak zatrzymanie.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę spółki deweloperskiej Polnord, z której wyprowadzono 92 mln zł. Wśród podejrzanych o to 12 osób był także mecenas Roman Giertych, który pełnił funkcję radcy prawnego spółki. Mecenas został zatrzymany, a później wypuszczony decyzją sądu, który w grudniu uznał, że zarzuty wobec niego ogłoszono nieskutecznie – był wówczas nieprzytomny, w szpitalu, bo zasłabł po wejściu do jego domu funkcjonariuszy CBA.

Prokuratura Regionalna w Lublinie, do której przeniesiono śledztwo w tej sprawie z Poznania, zwraca uwagę sądu, że szybkie zatrzymanie i przeszukanie domu było konieczne, żeby podejrzany nie zdążył ukryć dowodów i porozumieć się z innymi podejrzanymi. A zarzut, że zatrzymanie przez CBA było niewłaściwe, jest równie niezrozumiały, bo to właśnie CBA od początku prowadzi śledztwo w tej sprawie. Mecenas Roman Giertych, według prokuratury, nadal jest podejrzany w śledztwie w sprawie spółki Polnord.

Podziel się:

Ostatnio dodane: