Pikieta 5 fot. el

Poznań: Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił skargę w sprawie portierek i portierów

Portierzy i portierki, którzy od 16 miesięcy nie dostają zaległych wypłat, poskarżyli się do sądu na opieszałość prokuratury. Ale sąd uznał, że prokuratura pracuje „terminowo i bez zbędnej zwłoki”. I odrzucił skargę.

Jedna z poszkodowanych osób złożyła skargę na opieszałość prokuratury w dochodzeniu o zaległe wynagrodzenia. Chodzi o wypłaty dla około portierów i portierek strzegących obiektów ZKZL, którzy oczekują na zaległe wypłaty już 16 miesiąc. Wczoraj w tej sprawie odbyła się pikieta przed budynkiem sądu, o której informowaliśmy.

Sąd jednak nie uznał 16 miesięcy prowadzenia sprawy za przewlekłość.
– Sąd podzielił zdanie prokuratury, że czynności były podejmowane „terminowo i bez zbędnej zwłoki” – mówi Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej. – Jednocześnie stwierdził, iż termin nakazujący prokuraturze (wg kodeksu postępowania karnego) w ciągu 2 miesięcy zakończyć dochodzenie, jest nierealistyczny. Jak wynika z akt sprawy prokuratura przesuwała go wielokrotnie i nie uznała za celowe powiadomić o tym ani poszkodowanych, ani Inicjatywy Pracowniczej jako zawiadamiającego.

I nie miało znaczenia, że – jak wylicza Urbański – przez trzy miesiące trwały wewnątrz prokuratury spory kompetencyjne (jak sama prokuratura później przyznała – bez wyraźnych podstaw prawnych), że policja po otrzymaniu akt sprawy potrzebowała miesiąca na wysłanie wezwań na przesłuchanie poszkodowanym osobom wskazanym z imienia, nazwiska i adresu w powiadomieniu – przesłuchania rozpoczęto dopiero pod koniec maja, że jedno z pism w sprawie listy osób poszkodowanych z datą 16 listopada 2019 roku zostało przez prokuraturę wysłane do zawiadamiającego (Inicjatywy Pracowniczej) dopiero 17 grudnia, czyli po miesiącu – i że dopiero 22 listopada wniesiono do policji o przesłuchanie przedstawiciela pracodawcy, firmy CAPREA – choć została ona w zawiadomieniu wskazana.

– Prokuratura będzie dalej prowadzić swoje dochodzenie – podsumowuje Jarosław Urbański. – Mamy tylko nadzieję, że skarga zdopinguje ją do żywszego działania.

Inicjatywa Pracownicza, el