Poznań Główny fot. UMP

Poznań: Są pieniądze na remont dworca PKP – ale…

28 mln zł na przebudowę, ale remontu peronów 1, 2 i 3 nie będzie. Radny Paweł Sowa otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Infrastruktury na list wysłany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Z listu podpisanego przez Marcina Piwowarskiego z Ministerstwa Infrastruktury wynika, że “spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. mając świadomość roli dworca Poznań Główny i konieczności poprawy stanu obsługi pasażerskiej, uwzględniła budynek dworca Poznań Główny Stary w Programie Inwestycji Dworcowych, podpisała umowę na dofinansowanie tej inwestycji ze środków UE w ramach POliŚ i przystąpiła do opracowywania dokumentacji projektowej przebudowy dworca.

Planowany program modernizacji dworca Poznań Główny zakłada przywrócenie w nim podstawowej funkcji, którą jest obsługa podróżnego, realizowana na poziomie dostosowanym do aktualnego i planowanego ruchu pasażerskiego. Konieczne jest dostosowanie obiektu do aktualnych wymagań i standardów, w szczególności związanych z potrzebami osób o ograniczonej mobilności i wyposażenie obiektu w systemy zapewniające bezpieczeństwo użytkowników”.

PKP S.A. zapowiedziała konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków na temat warunków określających przyszłą formę przebudowy dworca – i one już są prowadzone. Trwają też prace nad studium uwarunkowań architektonicznych dla przebudowy dworca Poznań Główny Stary, które wykonane zostanie do końca 2019 roku.

PKP S.A. chce wybrać nowego projektanta w trybie dialogu konkurencyjnego, prowadzonego we współpracy z miastem Poznań w ramach planowanego porozumienia. Kwota dofinansowania na przebudowę dworca wynosi ok. 28 mln zł. W przypadku braku dostępności dodatkowych środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostała część budżetu inwestycji będzie sfinansowana ze środków własnych PKP S.A.

Projekt uwzględnia powstanie nowego peronu oraz możliwość przedłużenia istniejącego przejścia podziemnego od Dworca Zachodniego w kierunku wschodnim, pod centrum handlowym „Avenida” – pod warunkiem, że sfinansuje to inwestor zewnętrzny. Jednak na peronach 1-3 żadne poprawki nie są brane pod uwagę. jak czytamy w liście “przedmiotowe perony zostały zmodernizowane w ramach projektu pn. „Przebudowa po stronie wschodniej stacji Poznań Główny peronów 1,2,3, wiat peronowych i zejść do podziemnego przejścia wraz z jego modernizacją i budową nowego przejścia w poziomie szyn oraz uporządkowanie systemu odwodnienia, w tym nawierzchni torowej. […] W związku z powyższym aktualnie PKP PLK S.A. nie planuje prowadzenia robót modernizacyjnych w przedmiotowej lokalizacji”.

Spółka informuje też, że z zastrzeżeniami co do wyglądu hali peronowej nad tymi peronami należy się zwracać do centrum handlowego „Avenida”, bo to ono jest jej właścicielem.

Radny Paweł Sowa zwraca uwagę, że postanowieniami z listu spółka potwierdza ustalenia z grudniowego spotkania z minister Jadwigą Emilewicz.

– Dostępna obecnie dla PKP S.A. kwota dofinansowania na przebudowę dworca wynosi ok. 28 mln zł. W przypadku braku dostępności dodatkowych środków w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko, pozostała część budżetu inwestycji będzie sfinansowana ze środków
własnych PKP S.A. I to jest bardzo ważna deklaracja! – podkreśla radny.

Niestety, PKP PLK S.A. nie widzi problemu peronów 1-3 i nie widzi potrzeby ich remontu – i to jest ta zła wiadomość.
– Z czym oczywiście ja się nie zgadzam i zamierzam dalej działać, by instytucja ta zmieniła swoje podejście w tej kwestii – zastrzega Paweł Sowa -Tutaj liczę na wsparcie polityków różnego szczebla, przede wszystkim naszych parlamentarzystów.

Radny nie uważa też, że wybudowanie nowego peronu i przejścia podziemnego rozwiąże wszystkie problemy z komunikacja na dworcu i na peronach.
– Budowane przedłużenie tunelu niestety nie idzie w prostym kierunku (pod galerię handlową i na Wildę) ale pod samym peronem aż do ul. Składowej, co tylko w niewielkim stopniu rozwiąże problem poruszania się po obiekcie stacji – wyjaśnia radny.

Optymizmem napawa akapit z listu, w którym czytamy: “zamiarem PKP S.A. jest wybudowanie obiektu, który zgodnie z oczekiwaniami pasażerów jak i społeczności lokalnej, będzie stanowić wizytówkę Poznania. Dlatego też istotne jest dokonanie wyboru projektanta w trybie, który pozwoli uwzględnić te oczekiwania, poprzez zapewnienie najwyższej jakości rozwiązań architektonicznych obejmujących nie tylko sam dworzec, ale również tereny sąsiadujące, włącznie z miejskim placem przydworcowym”.

Oby tym razem udało się to zrealizować.

el

Podziel się!

9
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Marcin
Gość
Marcin

Remont dworca na euro 2012 nadal trwa. Przy obecnym zaangażowaniu PKP i władz miasta oraz umiejętności konserwatora ja już nie dożyję finału akcji. Mam 40 lat. Nie doczekam też rozbudowy Lechickiej, modernizacji Obornickiej i Naramowickiej. Nic tu się nie zmieniło, od kiedy stałem w korkach mając 5 lat z rodzicami. To pamiętam. Sentymentalna polityka Jaśkowiaka. W moim całym życiu nie wybudowano też ani jednego miejskiego, drogowego, nowego mostu na Warcie. Miasto umiera razem że mną.

Obiektywnym okiem
Gość
Obiektywnym okiem

Marcin masz rację z jednym zastrzeżeniem. Jak miałeś 5 lat (ja wtedy miałem lat 15) to takich korków jak dzisiaj Poznań nie widział a stary dworzec PKP był jednym z najlepiej unkcjonujacych dworców w Polsce. Niestety albo stety, świat poszedł do przodu a Poznań się zatrzymał a na dodatek za Jaśkowiaka zaczął się jeszcze cofać.

Grzegorz Grześ
Gość
Grzegorz Grześ

No prosze pan radny interesune sie miastem a gdzie i co robi pan prezydent Jaśkowiak?
Tak pan Jaśkowiak ma w powaźaniu swoje miasto,jemu sie marzy prezydentura kraju,albo tęczowe marsze.Jaśkowiak nie chcesz nic robić w Poznaniu to odejdż.

Maria Kistowska
Gość
Maria Kistowska

Grzegorz Grześ Czy wszystko jest w gestii prezydenta miasta, chyba nie

Grzegorz Grześ
Gość
Grzegorz Grześ

Maria Kistowska Bycie prezydentem zobowiązuje i obliguje by dzialac dla miasta i w jego gestii jest wlasnie interes miasta on podejmuje decyzje wraz z rada miasta.Powinien dbać o dobro miasta i mieszkañców a nie zajmować sie tym co jest dla niego nie osiągalne.Skoro tu na swoim podwórku nie radzi sobie to jak on chcial rządzić krajem?!

Grazyna Rosinska
Gość
Grazyna Rosinska

Grzegorz Grześ co za denna wypowiedź, nawet szkoda komentować. A jak już to samemu też coś można zrobić

Obiektywnym okiem
Gość
Obiektywnym okiem

Grażyna Rosinska a dlaczego denna wypowiedź? Może warto umotywować swoje stanowisko a nie tylko skrytykować wypowiedź bo nie jest po myśli politycznej. Grzegorz prawdę napisał, obowiązkiem prezydenta jest dbanie o wszystkie aspekty miasta. W kwestiach, których nie jest osobą decyzyjną powinien jasno określać swoje stanowisko i dążyć do ich realizacji. W przypadku dworca to radny robi więcej niż sam prezydent a to już jest żenujące.

Grzegorz Grześ
Gość
Grzegorz Grześ

Grazyna Rosinska A co moze Pani sama zrobić?

Marcin
Gość
Marcin

Po poznańsku. Zrobić coś byle jak i poprawiać latami…