rynek łazarski wizualizacja fot. UMP

Poznań: Są chętni na przebudowę Rynku Łazarskiego. Inwestycja w końcu ruszy?

Dwa przetargi nie pozwoliły znaleźć firmy, która chciałaby się podjąć przebudowy Rynku Łazarskiego. Tym razem sytuacja ma wyglądać inaczej.

Pierwsze plany dotyczące przebudowy Rynku Łazarskiego, pojawiły się ponad rok temu. Od tamtego czasu niewiele się działo ze względu na brak ofert w dwóch kolejnych przetargach.

W związku z tym miasto zdecydowało się na zmianę koncepcji. Początkowo Rynek Łazarskie miał cały czas funkcjonować podczas prowadzonych prac, w tym samym rejonie. Władze miasta zdecydowały się, że jednak rozsądniej będzie przenieść targowisko w inne miejsce na czas inwestycji, co pozwoli zmniejszyć jej koszt.

Podziałało. Wpłynęły trzy oferty od potencjalnych wykonawców – Budimex zaoferował wykonanie inwestycji za 43,4 mln zł,  Skanska – 42,4 mln zł, a Jakon wycenił prace na ponad 53 miliony złotych.  Zainteresowanie jest, ale problem pozostał. Najkorzystniejsza oferta finansowo przedstawiona w przetargu, przekracza budżet, jaki miasto chciało przeznaczyć na ten cel o około 7 mln złotych.

To nie oznacza, że konieczne będzie rozpisanie następnego przetargu. Miasto obecnie analizuje dokumenty przetargowe, a następnie wspólnie z radnymi miejskimi podejmie decyzję czy należy zwiększyć kwotę przeznaczoną na inwestycję. Na jej czas rynek zostanie przeniesiony na parking znajdujący się za szkołą muzyczną przy ul. Głogowskiej. Przeciwko takiemu rozwiązania protestują jednak mieszkańcy i rodzice uczniów szkoły.

– Nowa lokalizacja rynku spowoduje czasową przynajmniej likwidację lub bardzo znaczące ograniczenie przestrzeni parkingu, z którego korzystali nauczyciele i rodzice, szczególnie szkoły muzycznej – zwracał uwagę Krzysztof Rosenkiewicz, radny miejski. – W Zespole Szkół Muzycznych pobiera naukę 600 uczniów, których uczy 200 nauczycieli. To nie jest zwykłe parkowanie, ponieważ wiele dzieci i młodzieży uczęszcza na zajęcia z własnymi instrumentami, które trudno przewieźć i nieść z tramwaju czy transportować na rowerze, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej.

Prace modernizacyjne, po ewentualnym wybraniu wykonawcy, mają potrwać około 1,5 roku.

UMP / TenPoznan.pl / op. NA

Dodaj komentarz

avatar