Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Przeniosą handel z rynku Łazarskiego? Mieszkańcy protestują

Parking za Zespołem Szkół Muzycznych. Tam ma zostać przeniesiony handel na czas remontu rynku Łazarskiego. Rodzice uczniów mają wiele obaw.

Całe zamieszanie związane jest z planowaną przebudową rynku Łazarskiego. Pierwszy przetarg na przebudowę został ogłoszony w lipcu zeszłego roku. Zgodnie z ówczesnymi planami rynek miał zostać przebudowany stopniowo z zachowaniem części handlowej. Na czas prac miał powstać nowy “tymczasowy” rynek obok, na którym można byłoby handlować.

Plany zweryfikowała rzeczywistość. Ze względu na brak ofert miasto zostało zmuszone do rozpisania kolejnego przetargu. To natomiast oznaczało, że cała inwestycja mocno przedłużyłaby się w czasie. I tutaj miał pojawić się pomysł zrezygnowania z budowy “tymczasowego” rynku. Przebudowa całego rynku Łazarskiego bez dzielenia jej na etapy miała przebiec szybciej, a według koncepcji miasta handel możnaby przenieść gdzieś indziej.

Problem w tym, że na Łazarzu nie ma wielu miejsc gdzie ten handel można przesunąć. Miasto zdecydowało, że dobrym miejscem będą tereny w okolicach szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców i Zespołu Szkół Muzycznych na Głogowskiej. A konkretnie parking za tą drugą placówką.

Pomysł ten wzbudził zaniepokojenie rodziców, na co zwracali uwagę Krzysztof Rosenkiewicz i Lidia Dudziak, radni miejscy. – Rynek ma swój specyficzny subkulturowy klimat, nie jest tajemnicą dla osób to miejsce odwiedzających, i obawy rodziców budzi możliwe przebywanie dzieci w czasie zajęć szkolnych w miejsca nie do końca przeznaczonych dla nich, jak i przebywanie na terenie szkoły osób niepowołanych – tłumaczył Rosenkiewicz.

Miasto jednak porozumiało już się z Kurią, która jest właścicielem terenu. Radni w tej sytuacji oczekują, że miasto zabezpieczy teren i zatroszczy się o bezpieczeństwo dzieci uczących się w szkołach. Radnych niepokoi również problem z dostępem do miejsc parkingowych. – Nowa lokalizacja rynku spowoduje czasową przynajmniej likwidację lub bardzo znaczące ograniczenie przestrzeni parkingu, z którego korzystali nauczyciele i rodzice, szczególnie szkoły muzyczne – wyjaśnia Rosenkiewicz. – W Zespole Szkół Muzycznych pobiera naukę 600 uczniów, których uczy 200 nauczycieli. To nie jest zwykłe parkowanie, ponieważ wiele dzieci i młodzieży uczęszcza na zajęcia z własnymi instrumentami, które trudno przewieźć i nieść z tramwaju czy transportować na rowerze, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej.

Niepokój rodziców podzielają rodzice uczniów. – Wielu rodziców, którzy należą do rady, mieszka w okolicy rynku Łazarskiego i obserwuje to co się dzieje w tej specyficznej subkulturze rynku – wyjaśnił Piotr Szelągowski, przewodniczący rady rodziców zespołu szkół katolickich, jako przykłady pokazując osoby spożywające alkohol oraz oddające mocz na rynku. – Mają oni obawy czy ta subkultura nie przeniesie się z rynkiem na teren szkoły. Miasto nie wzięło tego chyba w ogóle pod uwagę, stąd będziemy dążyli do tego, żeby w okolicy pojawił się stały patrol policyjny.

Strona głównaPoznańPoznań: Przeniosą handel z rynku Łazarskiego? Mieszkańcy protestują