ŚCZP-miejsce_fot. mat. prasowe

Poznań: Ruszył ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży

5 mln zł z funduszy UE – tyle kosztowało stworzenie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które właśnie zaczęło swoją działalność przy ulicy Naramowickiej. Pracują w nim specjaliści z Uniwersytetu SWPS.

To właśnie ta uczelnia i fundacja Akme są twórcami placówki, która ma zapewniać bezpłatną pomoc psychologiczną dzieciom i młodzieży. Dzięki nim uda się nieco zmniejszyć na polskim rynku tę dziurę, w której powinna funkcjonować systemowa i kompleksowa pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzież.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) pomaga dzieciom i nastolatkom, które nie radzą sobie emocjonalnie z problemami dnia codziennego i doświadczają kryzysów psychicznych o różnym podłożu, m.in.: zaburzeń lękowych i depresyjnych, zaburzeń odżywiania, ADHD, zaburzeń opozycyjno-buntowniczych i zachowania, schizofrenii oraz samouszkodzeń i myśli samobójczych.

Psychologowie i psychoterapeuci zatrudnieni w ŚCZP prowadzą terapię indywidualną i rodzinną. Dodatkowo ŚCZP realizuje terapię pedagogiczną oraz konsultacje psychiatryczne i udziela porad psychoedukacyjnych, prowadzą też oddział dzienny dla podopiecznych wymagających stałej opieki, a także organizuje terapie grupowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz zajęcia socjoterapeutyczne.

Ze wsparcia może skorzystać 280 młodych poznaniaków, w wieku od 6. do 18. roku życia z zaburzeniami psychicznymi wraz z osobami z ich otoczenia. Pomoc jest w pełni bezpłatna do końca 2022 roku.

Koncepcję merytorycznego funkcjonowania ŚCZP przygotował prof. Jarosław Michałowski, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, psycholog i psychoterapeuta, w oparciu o rozwiązania w opiece środowiskowej istniejące w świecie oraz doświadczenia pierwszego w Polsce Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na warszawskich Bielanach.

– W ostatnich latach niepokojąco wzrosła w Polsce liczba dzieci i nastolatków zagrożonych poważnymi kryzysami psychicznymi – przyznaje profesor Michałowski. – Niestety, dostęp do profesjonalnej pomocy był i jest nadal utrudniony. Stworzenie miejsca, zapewniającego najmłodszym mieszkańcom Poznania bezpłatną, środowiskową opiekę psychologiczno-psychiatryczną, było naszym marzeniem. To ważny krok w rozwoju naszego wydziału, na którym pracuje silny zespół psychologów klinicznych kształcący psychologów klinicznych dzieci i młodzieży oraz psychoterapeutów. Większość pracowników Centrum to zresztą absolwenci naszego uniwersytetu oraz naszej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

ŚCZP działa przy ul. Naramowickiej 47/lok.104-105. W lokalu mieszczą się punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny oraz cztery gabinety do psychoterapii i konsultacji psychiatrycznej. Natomiast drugi punkt ŚCZP, w którym będzie działać oddział dzienny, a także będą organizowane terapie grupowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz zajęcia socjoterapeutyczne, znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 19 (III piętro).

Kontakt z Centrum (tel.: 61 102 69 15/16), więcej informacji o projekcie oraz rejestracja i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie.

Projekt realizują jako partnerzy Uniwersytet SWPS i Fundacja Akme, a jego liderem została należąca do uczelni spółka NOVAM, prowadząca w Warszawie Klinikę Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Całkowita wartość projektu to 5 232 500 zł, a kwota dofinansowania wynosi 4 970 875 zł. Środki pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który zapewnił 95-procentowe dofinansowanie.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze