Poznań: Rusza 4. Festiwal na Wolnym Powietrzu!

Stara Rzeźnia fot. UMP
Świetne spektakle w klimatycznej scenerii – na świeżym powietrzu oczywiście – i już po raz czwarty. Pierwszy spektakl już dziś, wstęp jest bezpłatny i jak zawsze – warto się wybrać!

6 sierpnia, g. 21.00, Koziegłowy, boisko Szkoły Podstawowej, ul. Poznańska 17
„Kaspar” – (Włochy – Teatro Dei Venti, Grecja – Teatr Labillusions, Rumunia – Fusion of Arts, Polska – Teatr Biuro Podróży)

Polska premiera spektaklu „Kaspar” w ramach projektu europejskiego „Maszyna Kaspar”, z udziałem aktorów z Grecji, Włoch, Rumunii i Polski.
Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać.

Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy Norymbergi ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy. Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze?

Reżyseria: Paweł Szkotak
Obsada: Francesco Bocchi, Bartosz Borowski, Marzia D’Angeli, Bianca Diaconu, Giulia Sarah Gibbon, Łukasz Kowalski, Nemanja Miric, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik
Technika: Yevhenii Shapoval
Scenariusz: Paweł Szkotak i zespół Teatru Biuro Podróży
Scenografia: Paweł Szkotak
Współpraca scenograficzna: Joanna Sapkowska Pieprzyk, Natalia Kołodziej
Kostiumy: Natalia Kołodziej
Muzyka: Jan Sebastian Bach – wykonanie Maciej Bator (Passacaglia w Bazylice w Bardzie Śląskim, inne utwory w Kościele Pokoju).
Spektakl współfinansowany ze środków Programu Kreatywna Europa.

7 sierpnia, g. 21.00, Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101
„Zapach czasu” – Teatr KTO (Kraków)

Jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia, przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza. Prezentowany na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech I na Litwie.

Dziennik Polski:
„Oto ogromna klatka, a w klatce mały Zoń. Świat jeszcze pachnie bezpieczeństwem, ale już korci. Stada pierzastych strachów już przerażają, inne ptasie towarzystwo mami pięknem świergotu. Mały Zoń da się skusić. Wyjdzie z klatki, zacznie z wolna smakować życie. (…) Bo wokół wciąż nowe zapachy. Zapach plebanii, sutanny księdza proboszcza, zapach kredy, tablic, katedry i pierwszych szkolnych brewerii. Zapach ułanów, koni i prawdziwej męskości. Potem zapach zasadniczych sercowych uniesień. Wreszcie zapach dnia dzisiejszego (…). Kto wie, może duży Zoń postanowił przyjrzeć się małemu Zoniowi, który nawet nie śnił o teatrze? W końcu dla artysty czas dzieciństwa to czas o znaczeniu fundamentalnym.”

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń
Konsultacja: Zbigniew Sułkowski
Muzyka: Piotr Czajkowski
Opracowanie muzyczne
Jan Poprawa, Jerzy Zoń
Aranżacja utworów na harmonijkę ustną
Paweł Ostafil
Ruch sceniczny: Krzysztof Jędrysek, Aleksander Kopański
Scenografia i kostiumy: Krzysztof Tyszkiewicz, Joanna Jaśko-Sroka
Pomysły scenograficzne: Jerzy Zoń
Wykonanie dekoracji: Robert Calikowski

Obsada: Aleksandra Deka, Karolina Kamińska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Barbara Wysoczańska, Marta Zoń, Zofia Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartek Cieniawa/Jacek Joniec, Marek Gierat, Tytus Grochal, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński, Karol Śmiałek, Krzysztof Tyszko.

8 sierpnia, g. 21.00, Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101
„Eurydyka” – Teatr Biuro Podróży

Najnowszy spektakl TBP powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność mierzenia się z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem.
W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdziwe, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?

Pandemia stała się naszym pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Wkrótce będziemy odbudowywać nasze życie. Wyjdziemy z domu i tak jak nasi bohaterowie, będziemy potrzebować miłości i odwagi.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Scenografia: Teatr Biuro Podróży oraz Natalia Kołodziej, Joanna Sapkowska Pieprzyk, Michał Wielopolski
Obsada: Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski
Technika: Adam Mikołajczak/Yevhenii Shapoval

Spektakl dofinansowany z Funduszu Wsparcia Kultury oraz Festiwalu Malta Poznań 2021.

Na festiwal zapraszają Teatr Biuro Podróży i Gminny Ośrodek Kultury „Sokół”.

mat. pras.

Podziel się:

Ostatnio dodane: