Poznań: Rozpoczyna się głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim!

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała

Od 1 października można głosować na projekty 150 projektów, które zakwalifikowały się do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Wszyscy chętni mają na to czas do 22 października. W tym roku w puli PBO są 22 mln zł.

Wszystkie projekty mają już nadane swoje numery – w czwartek odbyło się ich losowanie – i od 1 października będzie je można znaleźć na stronie PBO: 25 ogólnomiejskich, 11 w ramach Zielonego Budżetu i 114 rejonowych.

W zasadach głosowania zaszły pewne zmiany. W ubiegłym roku zakazano podawania podczas głosowania numeru PESEL, co mogło prowadzić do nadużyć. Dlatego w tym roku będzie obowiązywał dodatkowy sposób weryfikacji: potwierdzenie oddania głosu za pomocą kodu SMS. Takie rozwiązanie działa w wielu miastach (np. Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu) i dobrze spełnia swoją rolę.

– Numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza do głosowania – tłumaczy Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta. – Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie oddanego głosu. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos. Oznacza to, że nie można wykorzystać kodu np. w kolejnym dniu – należy to zrobić w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji. SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości z kodem.

Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod, np. kogoś z rodziny. Osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego, mogą także oddać głos na miejscu w Urzędzie Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17, w pokoju nr 202.

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2022. Każdy może oddać maksymalnie 4 głosy – dwa na projekty ogólnomiejskie (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe. Można oddać mniej głosów – ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.

Wyniki PBO 2022 poznamy do 5 listopada.

Źródło: UMP

Podziel się: