Poznań: Rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Trzecią dawką

Szczepienie fot. Sławek Wąchała

Od 2 listopada wszyscy dorośli mogą się zapisywać na przyjęcie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi – pod warunkiem, że upłynęło co najmniej pół roku od przyjęcia drugiej dawki.

W Poznaniu można zgłaszać się m.in. do POSUM i pozostałych punktów szczepień. E-skierowanie można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji „mojeIKP”, ale znajdą je tam tylko ci, którzy zaszczepili się drugą dawką pół roku temu. Pozostali otrzymają je, gdy ten termin upłynie.

Jako trzecia dawka będzie podany preparat firmy Pfizer lub firmy Moderna, niezależnie od tego, czym ktoś szczepił się wcześniej. Jeśli jednak przy pierwszym szczepieniu ktoś dostał szczepionkę jednej z właśnie tych firm, zaleca się, by przy trzeciej dawce otrzymał ten sam preparat.

Aby umówić się na szczepienie, można:

  • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl
    poprzez aplikację mojeIKP:
  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich mapa znajduje się na stronie: gov.pl/szczepimysie/mapa
  • zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie

Uwaga, w e-rejestracji nie będzie widać „trzeciej dawki” – system będzie to odnotowywał jako dawkę pierwszą, z kolei lekarz zapisze to jako szczepienie „P”.

Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego. Można to zrobić online lub ściągnąć dokument ze strony, wypełnić i przynieść ze sobą. Kwestionariusze będą również dostępne w punktach szczepień.

Źródło: UMP

Podziel się: