Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Rozpoczął się proces beatyfikacyjny “Matki trędowatych”

Episkopat Polski wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego doktor Wandy Błeńskiej, zwanej “Matką trędowatych”, która 43 lata przepracowała w szpitalu w Ugandzie.

Dzięki tej decyzji, jak podaje Radio , może rozpocząć się zbieranie materiałów na temat doktor Błeńskiej i jej działalności, które są niezbędne przy beatyfikacji.

Wanda Błeńska ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 roku. Już w czasie studiów działała w Akademickim Kole Misyjnym, redagowała Annales Missiologicae. Po ukończeniu studiów pracowała w szpitalu w Toruniu, później w Gdyni. W czasie wojny wstąpiła do Armii krajowej i brała udział w szkoleniu zespołów medycznych, organizowała też zbiórki materiałów sanitarnych dla AK, była komendantką oddziału kobiecego w obwodzie toruńskim AK. Kilkakrotnie ja aresztowano za działalność podziemną w Toruniu i Gdańsku.

Po wojnie wróciła do pracy w toruńskim szpitalu, ale w 1946 roku wyjechała do Hannoveru, do brata. tam ukończyła kursy medycyny tropikalnej oraz podyplomowe studia w Instytucie Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu i wyjechała do Ugandy.

Trafiła do ośrodka leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie, w latach 1951–1983 była tam lekarzem naczelnym. W roku 1983 przekazała kierownictwo ośrodkiem ugandyjskiemu lekarzowi (swojemu uczniowi), a sama dalej pracowała jako konsultant. Pod jej kierownictwem placówka stała się nowoczesnym centrum leczniczym i szkoleniowym ze 100-łóżkowym szpitalem i oddziałem dziecięcym, zapleczem diagnostycznym, domami dla trędowatych i kościołem. Ośrodek nosi obecnie jej imię – Buluba Leprosy Centre, The Wanda Blenska Training Centre. Jej długoletnia praca sprawiła, że dorobiła się przydomka „Matki Trędowatych”, a miejscowi nazywali ją „Dokta”.

W 1993 roku wróciła do Polski i osiedliła się w Poznaniu. Zmarła w 2014 roku w wieku 103 lat i została pochowana na cmentarzu na Jeżycach.

Wanda Błeńska została odznaczona przez papieża Jana Pawła II Orderem Świętego Sylwestra. To najwyższe odznaczenie przyznawane osobom świeckim działającym w kościele. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, dzieci przyznały jej także order Uśmiechu.

Jest honorową obywatelką Ugandy ( jako jedyna cudzoziemka) i Poznania, w stolicy Wielkopolski przyznano jej także tytuł “Poznanianki stulecia” w 2018 roku. Ma tutaj też rondo, któremu patronuje, jest patronką Piątkowskiej Szkoły Społecznej oraz Oddziału Toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Rozpoczął się proces beatyfikacyjny "Matki trędowatych"