radna Helena Zadumińska z różową skrzyneczką fot. FB ROJ

Poznań: Różowe skrzyneczki w mieście!

Zawierają środki higieniczne dla osób z menstruacją, których nie stać na kupno podpasek lub tamponów i są kolejnym elementem walki z ubóstwem menstruacyjnym. Można je znaleźć w kilkunastu punktach w Poznaniu.

Od kilku miesięcy coraz więcej mówi się o ubóstwie menstruacyjnym – sytuacji, gdy miesiączkującej kobiety nie stać na kupno środków higienicznych lub gdy miesiączka zaczęła się w miejscu, gdzie nie ma do nich dostępu, na przykład w szkole lub w pracy.

Walkę z ubóstwem menstruacyjnym wspiera posłanka Lewicy Katarzyna Kretkowska, która w przeddzień Dnia Kobiet ustawiła skrzynkę w swoim biurze poselskim przy ulicy Ratajczaka. Ubóstwo menstruacyjne to poważny problem – według danych Kulczyk Foundation mniej więcej pół miliona osób w Polsce jest nim dotknięte. Tyle właśnie kobiet w czasie miesiączki musi zdecydować, czy wydać 5 zł na podpaski czy na jedzenie – a czasami w ogóle nie ma takiego wyboru…

Różowe skrzyneczki to kolejny odsłona walki z problemem. Stawiane są w łazienkach miejsc publicznych i zawierają darmowe środki higieny osobistej, by mogła zawsze po nie sięgnąć kobieta w potrzebie.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, to inicjatywa Adrianny Klimaszewskiej z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Centrum Praw Kobiet. Dzięki niej takich skrzynek w Polsce jest już 700 – a w Poznaniu kilkanaście. Trzy z nich znalazły się w jeżyckich szkołach podstawowych dzięki inicjatywie radnej osiedla Jeżyce, Heleny Zadumińskiej. W szkołach w zasadzie artykuły higieniczne dla dziewcząt są, ale zazwyczaj znajdują się albo w sekretariacie, albo w gabinecie pielęgniarki, co oznacza, że gdy sekretariat czy gabinet są zamknięte – podpaski i tampony są niedostępne. Nie zawsze też młodej dziewczynie jest łatwo poprosić o podpaskę w sekretariacie, gdzie zazwyczaj jest kilka osób…

A gdzie jeszcze można znaleźć różowe skrzyneczki?

ul. 28 czerwca 1956 r. 149
ul. Nowowiejskiego 15
ul. Święty Marcin 53A (skrzyneczka zewnętrzna)
ul. Św. Marcin 80/82 (Centrum Kultury Zamek)
ul. Chociszewskiego 56 (Szkoła Podstawowa nr 90 im. hr. W. Zamoyskiego)
ul. Stary Rynek 6 (Galeria Miejska Arsenał)
ul. Grunwaldzka 22 (Scena Robocza, skrzyneczka zewnętrzna)
ul. Świętego Wincentego 6/9 (Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka)
ul. Norwida 21 (Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. J. Bema)
ul. Słowackiego 54/56 (Szkoła Podstawowa nr 36 w Poznaniu)
ul. Przybyszewskiego 37 (Szkoła Podstawowa nr 71 im. J. Kusocińskiego)

4 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze