Powitanie Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej fot. Rowerowy Poznań

Poznań rowerową stolicą Polski?

Tak dobrze jeszcze nie jest, ale pozycja stolicy Wielkopolski, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową, powoli, ale stale idzie w górę. A teraz miasto docenili autorzy bloga CentrumRowerowe uznając, że Poznań ma największy ruch rowerowy w Polsce.

Informację o wynikach rankingu przygotowanego przez CentrumRowerowe opublikowała telewizja WTK, pytając o opinię Andrzeja Janowskiego, prezesa Stowarzyszenia Rowerowy Poznań. Czy opinia tubylców na temat ruchu rowerowego w mieście jest taka sama?

Poznań ma rzeczywiście najwyższy zmierzony w Polsce ruch rowerowy – aż 8,4 proc. wszystkich podróży odbywa się na rowerze. Można być też dumnym ze wzrostu – jak zauważył Andrzej Janowski, jeszcze na początku 2011 roku zaledwie 2 proc. podróży odbywało się rowerem. Jednak umieściłby Poznań w pierwszej trójce z Gdańskiem i Krakowem, przy czym, jak zaznaczył, nie chodzi tu o kilometry, ale o jakość budowanego systemu rowerowego, który jest najwyższa w tych trzech miastach.

To zasługa, jak uważa prezes Rowerowego Poznania, realizowanych inwestycji rowerowych, bo dzięki nim dotarcie dokądkolwiek rowerem staje się szybsze i wygodniejsze niż jakimkolwiek innym środkiem lokomocji.

Z pewnością do spopularyzowania poruszania się rowerem przyczyniła się pandemia – to teraz jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Jednak zdaniem Andrzeja Janowskiego wpływ pandemii jest niewielki, znacznie większy ma powstawanie infrastruktury, dzięki której rowerzyści mogą bezpiecznie jeździć po mieście.

I co ważne – ta infrastruktura jest przemyślana, a drogi rowerowe dobrze zaprojektowane: bez nadmiaru sygnalizacji świetlnej, bezkolizyjne, czyli takie, po których aż chce się jeździć.
– Poznań robi to z głową – podsumował Andrzej Janowski w telewizji WTK. – Oczywiście chcielibyśmy, żeby to się działo szybciej, ale to, co jest już zbudowane, jak na przykład Grunwaldzka Trasa Rowerowa – działa. Skłoniło nowych użytkowników do tego, żeby się przesiąść na rower.

Marzeniem Andrzeja Janowskiego byłaby budowa kolejnej trasy rowerowej, przedłużenie wzdłuż Pestki przez park Wodziczki aż na Teatralkę. Jego zdaniem cieszyłaby sie ona ogromnym zainteresowaniem rowerzystów, ułatwiając komunikację z Piątkowa do centrum. Jest już gotowa koncepcja tej trasy – teraz tylko trzeba trzymać kciuki, by jak najszybciej znalazły się pieniądze na projekt i budowę.

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze