Ogród wodny, Cytadela fot. ZZM
Ropuchy żyjące w Ogrodzie Wodnym na Cytadeli właśnie zaczęły masowo opuszczać zbiornik w kolejnym cyklu swojego rozwoju. Zarząd Zieleni Miejskiej wspólnie z firmą Pozbruk przygotowali dla nich… schody.

W jak najbardziej dosłownym znaczeniu: na brzegu stawu pojawiły się dodatkowe stopnie, umożliwiające zwierzętom wyjście z sadzawki, w kilku miejscach wzdłuż brzegu stawu zostały też utworzone wyjścia z siatki maskującej oraz worków jutowych. Naukowcy z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będą obserwować, czy zastosowane rozwiązania są wystarczające.

Wiele zależy od spacerowiczów: wszyscy, którzy wybierają się na spacer do Ogrodu Wodnego, proszeni są o zachowanie ostrożności i patrzenie pod nogi. Najlepiej byłoby, gdyby przez kilka najbliższych dni nie wchodzili na trawnik wokół zbiornika, żeby nie zdeptać którejś z młodych ropuszek. Płazy mogą przebywać zarówno na betonowym nabrzeżu, jak i na ścieżce oraz w trawniku i rabatach, bo tamtędy wędrują w bardziej dzikie obszary za żywopłotem. Zachowując ostrożność wszyscy możemy realnie przyczynić się do zwiększenia populacji ginącego gatunku.

Do czasu zakończenia migracji małych ropuch w ogrodzie wodnym zaniechane zostanie koszenie trawy i odchwaszczanie rabat. O zachowanie ostrożności proszone są także osoby odwiedzające Cytadelę.

Wkrótce ropuchy zaczną opuszczać również zbiornik wodny w Rosarium. W tym wypadku brzeg otoczony jest kamiennymi płytami pomiędzy którymi znajdują się szczeliny, umożliwiające płazom wydostanie się ze stawu bez dodatkowej pomocy.

Ropucha szara to największy z żyjących w Polsce gatunków ropuch. Podlega częściowej ochronie.

ZZM