Tramwaj na Naramowice fot. PIM

Poznań: Rok 2020 będzie rokiem inwestycji – obiecuje Mariusz Wiśniewski

– Rok 2020 będzie początkiem lub kontynuacją kilkudziesięciu dużych inwestycji – zapowiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, jeszcze pod koniec starego roku. I to na dawno nie spotykaną skalę.

Zastępca prezydenta na swoim profilu w mediach społecznościowych na pierwszym miejscu wymienia oczywiście tramwaj na Naramowice – już w kwietniu rozpoczną się pełną parą prace na budowie tramwaju i na Nowej Naramowickiej. Kolejną dużą i wyczekiwaną inwestycją jest modernizacja ronda Rataje wraz z torowiskami od strony Kórnickiej, Zamenhofa i mostu Królowej Jadwigi. Ona rozpocznie się w połowie roku i na pewno utrudni poruszanie się na Ratajach, ale rondo koniecznie trzeba już przebudować.

Również w 2020 r. rozpocznie się modernizacja torowiska i ulicy Wierzbięcice – kto choć raz przyglądał się temu torowisku lub szedł po tamtejszych chodnikach, nie ma wątpliwości, że jest niezbędna, i to szybko.
W przyszłym roku rozpocznie się też budowa inwestycji upragnionej nie tylko przez poznaniaków, ale i mieszkańców Plewisk, Komornik, Skórzewa i wielu innych okolicznych miejscowości – budowa tunelu i węzła przesiadkowego Grunwaldzka/Plewiska.

– Czeka nas na pewno, jak przy każdych inwestycjach, sporo utrudnień, choć dołożymy wszelkich starań, aby je minimalizować – podsumowuje zastępca prezydenta. – Jednak nie ma innej alternatywy. Prac tych przełożyć nie można, bo skutkowałoby to utratą pozyskanego dofinansowania UE.

Jeśli ktoś myślał, że przebudowa Świętego Marcina już się skończyła – jest w błędzie. W 2020 roku rozpocznie się jej kolejny etap, w tym upragniona przez społeczników budowa prawoskrętu tramwajowego z ulicy Towarowej. Walczyli o nią i wykazywali konieczność jej budowy od prawie 20 lat!

W tym roku szykuje się także kilka nowych inwestycji oświatowych – między innymi rozbudowa szkół i przedszkoli na Podolanach, Piątkowie, Strzeszynie, Krzesinach). Będą prowadzone prace nad rozbudową monitoringu miejskiego, by zwiększyć.bezpieczeństwo w Poznaniu, zakończy się przebudowa placu Kolegiackiego i rozpocznie rynku Łazarskiego. Mariusz Wiśniewski obiecuje też dalsze inwestycje na terenach nadwarciańskich.

Zakończy się budowa tramwaju na Falistą, co sprawi, że mieszkańcy tamtejszych okolic będą mogli komfortowo dojechać do centrum, rozpocznie się też budowa ulicy Nowej Św.Wawrzyńca, z czego pewnie już cieszą się mieszkańcy Ogrodów, Przeżmierowa, Kaźmierza i ogólnie miejscowości gminy Tarnowo Podgórne.

– Najbliższe 3 lata będą zresztą intensywne w tym zakresie, dzięki czemu Poznań w 2023 r. będzie jeszcze bardziej przyjaznym do życia miastem – podsumowuje Mariusz Wiśniewski. – Wspólnie z głównymi jednostkami w sferze inwestycji (w tym ZDM, ZTM, BKPiRM) oraz spółką miejską PIM pracujemy nad ich odpowiednią koordynacją (niektóre inwestycje odbyły się celowo wcześniej, jak budowa mostu Lecha, modernizacja pętli Wilczak, GTR czy remont torów na rondzie Śródka) oraz przygotowaniem objazdów, w tym preferencji dla transportu publicznego (m.in. buspasy, aby autobusy nie stały zwłaszcza w czasie remontów w korkach i zachęcić tym samym do przesiadki do nich).

el

8
Dodaj komentarz

avatar
Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

Nikt wam tyle nie da co wladza wam obieca .

Boguslaw Hadynski
Boguslaw Hadynski

Interesuje Mnie przebudowa ronda Rataje bo często z niego korzystam, jeśli nie będzie wielopoziomowe z przyszłością na conajmniej 40 lat to będą wyrzucone pieniądze i marnotrawstwo jak w przypadku kaponiery. Panie Wiśniewski warto poczekać zabespieczyć większe środki i zrobić raz a dobrze. Pozdrawiam noworocznie i życzę racjonalnego myślenia.

Adam Rogala
Adam Rogala

Dlaczego budowa ulicy Nowego Św. Wawrzyńca ma ucieszyć mieszkańców Tarnowa Podgórnego?

Szary słupek mpk
Szary słupek mpk

Pozamiatam Pana, Panie Wiśniewski. We Wrocławiu w tym roku oddane zostanie 5 nowych mostów drogowych, w tym dwa na Odrze. Pan że swoimi inwestycjami to z przedszkola nie wyszedł. I jeśli Pan to czyta, to zapewne zdaje Pan sobie sprawę, że poza Poznaniem nikt Pana do inwestycji nie zatrudni. I całe szczęście tych ludzi, a tragizm Poznaniaków.

Merberos Knightmare
Merberos Knightmare

Najpierw niech kuźwa przestaną zwężać ulice i likwidować miejsca parkingowe, bo przy takiej polityce mówienie o inwestycjach to kpina z mieszkańców…