czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Radny Ignaszewski złożył interpelację. W sprawie krzyża

Radny uznał, że krzyż wiszący w sali sesyjnej nie jest właściwy. – Jesteśmy w sali, w której stanowimy świeckie prawo – powiedział. I zwrócił się do prezydenta, by zdjął krzyż.

Radny podkreślił, że art. 25 ust. 2 Konstytucji RP zakłada neutralność religijną, światopoglądową i filozoficzną władz publicznych. Zawieszenie symbolu jednej religii jest więc nie tylko naruszeniem prawa, ale także świadectwem na różnicowanie przez władze miasta statusów związków wyznaniowych.
– Chciałbym podkreślić, że to nie jest atak na kościół – powiedział radny. – Ale żeby państwo funkcjonowało sprawnie, musi być transparentne, wolne od związków z jakąkolwiek grupą wyznaniową i równe dla wszystkich obywateli.

Dlatego Bartłomiej Ignaszewski, wspólnie z drugim radnym, Wojciechem Chudym, przygotowali interpelację, w której zwrócili się do prezydenta, by zdjął krzyż i przekazał go tam, gdzie jego miejsce, czyli do kościoła.

Oto treść interpelacji:

“W ostatnich tygodniach coraz mocniej wybrzmiewa postulat neutralności światopoglądowej państwa w stosunku do kościoła. Ma to związek z poparciem hierarchów kościelnych dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, w praktyce zakazującego aborcji, oraz doniesieniom o tuszowaniu afer pedofilskich przez Stanisława Dziwisza, długoletniego osobistego sekretarza Jana Pawła II. Również w przeszłości zasady rozdziału kościoła od państwa były wielokrotnie naruszane. Dziś słowo “apostazja” jest jednym z częściej wyszukiwanych słów przez młodych ludzi, którzy mają silne poczucie zbyt wielkiej ingerencji kościoła w ich wolność.

Biorąc powyższe pod uwagę, oraz opowiadając się jako radni Nowoczesnej za świeckim państwem, złożyliśmy interpelację do prezydenta Jacka Jaśkowiaka w sprawie krzyża zawieszonego w sali sesyjnej urzędu miasta.
Chcielibyśmy dowiedzieć się, z jakiego powodu jest tam zawieszony. Nie ma wyraźnej podstawy prawnej, która by nas do tego zmuszała.

Przeciwnie, art. 25 ust. 2 Konstytucji RP zakłada neutralność religijną, światopoglądową i filozoficzną władz publicznych. Jeśli zatem mówimy o “neutralności”, to z jakiego powodu pojawiają się tego typu symbole?
W naszej ocenie umieszczenie krzyża w sali sesyjnej stanowi nie tylko naruszenie konstytucyjnej zasada bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych obywateli, ale jest również świadectwem na różnicowanie przez władze statusu związków wyznaniowych.

Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że inicjatywa nie jest atakiem na kościół. Nie mam jednak złudzeń, że tak zostanie odebrana. By państwo funkcjonowało sprawnie musi być transparentne i wolne od związków z jakąkolwiek grupą wyznaniową. Musi być państwem dla wszystkich obywateli, a nie dla wybranych. Zdjęcie tego symbolu, jakim jest krzyż, niech będzie równie symbolicznym świadectwem, o jakim państwie marzymy i jakim powinno się ono stać”.

el

 

Strona głównaPoznańPoznań: Radny Ignaszewski złożył interpelację. W sprawie krzyża