autobus tymczasowy fot. UMP ZTM

Poznań: Radni z komisji gospodarki komunalnej poparli projekt podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej

Podczas dzisiejszego posiedzenia radni zajmowali się projektami podwyżek cen biletów miejskiej komunikacji w różnych wariantach, bo omawiali także projekty przedstawione przez opozycję. Pozytywnie zaopiniowali wariant prezydenta z niewielkimi zmianami.

Jak informuje Radio Poznań, radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali dwie zmiany w prezydenckim projekcie: mniejszą podwyżkę ceny biletów senioralnych oraz pozostawienie biletu do 6 przystanków. Bilet senioralny (dla osoby od 65 doi 70 roku życia) kosztuje 50 zł na rok. Po podwyżce prezydenckiej kosztowałby 99 zł, a radni obniżyli tę kwotę do 90 zł i wprowadzili możliwość opłaty za bilet kwartalnie, po 30 zł.

Natomiast bilety do 6 przystanków (na 30 dni) miały w ogóle zniknąć z oferty, natomiast radni uważają, że powinny zostać i po podwyżkach kosztować 69 złotych dla płacących podatki w Poznaniu oraz 86 zł dla pozostałych.

Przeciwnicy podwyżek wskazywali, że po nich wielu pasażerów zrezygnuje z korzystania z miejskiej komunikacji, tak jak to miało miejsce przy poprzedniej podwyżce, i budżet miasta nie zyska, ale straci, tak jak to miało miejsce w 2013 roku. Wtedy budżet MPK zanotował wpływy aż o 11 mln zł niższe, mimo że ceny biletów poszły w górę.

Radny Paweł Sowa zwrócił też uwagę, że w ten sposób tnie się bazę klientów, a to niewybaczalny błąd, bo taką bazę odbudowuje się długo i dużym nakładem środków, których – podobno – nie ma. Radny uważa, że sieciówka nadal powinna kosztować 99 zł dla mieszkańców Poznania i aglomeracji, natomiast pozostali użytkownicy płaciliby 149 zł. Ale propozycja nie spodobała się radnym Koalicji Obywatelskiej – 6 radnych koalicji zagłosowało przeciwko tej propozycji, a 6 ją poparło.

Z kolei radni PIS chcieliby darmowej komunikacji w centrum miasta i brak podwyżek dla osób płacących podatki w Poznaniu. Ale i ten projekt nie przeszedł w głosowaniu – za tą propozycją głosowali radni PiS i Paweł Sowa, czyli 5 osób – przeciwko było 6 radnych KO.

Ostateczną decyzję w tej sprawie radni podejmą we wtorek, 10 marca, podczas sesji Rady Miasta Poznania.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze