Jezioro Rusałka odsłonięcie tablicy Systemu Informacji Miejskiej SIM dotyczącej historii powstania jeziora fot. Sławek Wąchała

Poznań: Pylon pamięci więźniów nad Rusałką odsłonięty

Przy dźwiękach skrzypiec Tomasza Citaka i zapalonych zniczach odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia pylonu Systemu Informacji Miejskiej nad jeziorem Rusałka.

Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Abisynia przypomniał o historii i powstaniu jeziora zbudowanego przez więźniów podczas okupacji niemieckiej.
– Niemcy wykorzystywali robotników przymusowych i więźniów żydowskich. Do budowy mostków, ścieżek i przepustów użyto żydowskich macew – mówił. – Polacy i Żydzi byli poddawani wyniszczeniu przez pracę, jak w obozach koncentracyjnych. Tylko że to się działo tu w Poznaniu…

Tablica przypomina historię tego miejsca, upamiętnia też tych, którzy ją budowali. Uczestnicy uroczystości ku ich pamięci zapalili znicze na brzegu jeziora. Macewy jeszcze do dziś znajdują się na dnie jeziora, ale te, które udało się wydobyć, trafiły na lapidarium przy Głogowskiej.

Pylon został sfinansowany w całości z wpłat osób prywatnych na zbiórkę publiczną, którą zorganizowało stowarzyszenie Łazęga Poznańska.

el

Dodaj komentarz

avatar