składanie kwiatów w Szreniawie 2 fot. PSL

Poznań: PSL świętował Zielone Świątki

Złożenie kwiatów przy popiersiu premiera Stanisława Mikołajczyka i przypomnienie historii PSL. Ludowcy zgodnie z prawie już stuletnią tradycją obchodzili dziś w Szreniawie Święto Ludowe.

Ludowcy jak co roku złożyli dziś kwiaty pod popiersiem premiera, ponieważ – jak powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Wielkopolski – to on był nadzieją Polaków w najtrudniejszych czasach.

Powołanie święta odbyło się 30 maja 1903 roku podczas zjazdu partii w Rzeszowie. Wybór terminu – ruchomych Zielonych Świątek – spowodował fakt, że od wieków jest to święto jednoczące mieszkańców wsi i kultywujące tradycje ludowe. Jego korzenie wywodzą się jeszcze z czasów pogańskich. W marcu 1931 r. zjednoczeniowy kongres ugrupowań ludowych uchwalił, że święto całego Ruchu Ludowego będzie obchodzone w dzień Zielonych Świątek.

Nie tylko jednak taką tradycję miało upamiętniać to święto. Pierwsze obchody Święta Ludowego w 1904 r. przypadły na 110. rocznicę bitwy pod Racławicami i co roku członkowie Polskiego Stowarzyszenia Ludowego od tego czasu wspominają bitwę i samą Insurekcję Kościuszkowską.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze