przystanek Pusta fot. ZTM

Poznań: Przystanek “Pusta” jednak do likwidacji

Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję o likwidacji przystanku “Pusta”. Wbrew deklaracjom mieszkańców prawie nikt z niego nie korzystał.

1 lutego na trasie tramwajowej do Miłostowa uruchomiono zbudowany od podstaw, funkcjonalny przystanek “Mogileńska” z nową, wygodną wiatą. Obsługuje on linie nr 6 i 8. Nowy przystanek znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Mogileńskiej, bezpośrednio przy przystanku autobusowym o takiej samej nazwie. Takie rozwiązanie ułatwia pasażerom przesiadki z tramwaju na autobus i odwrotnie.

Położony niedaleko, ale bardziej w stronę Miłostowa przystanek “Pusta” miał wobec tego zostać zlikwidowany, jednak przeciwko temu zaprotestowali mieszkańcy oraz dwie rady osiedli: Warszawskie-Pomet-Maltańskie oraz Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, jak informowaliśmy. Dlatego przystanek “Pusta” został pozostawiony testowo, a ZTM sprawdzał frekwencję na nim, aby uzyskać potwierdzenie czy jest on faktycznie potrzebny.

Okazało się, że wbrew deklaracjom mieszkańców frekwencja na tym przystanku okazała się zbyt mała, by opłacało się go utrzymać.

Wcześniej, gdy w pobliżu mieściły się siedziby urzędu skarbowego i urzędu celnego, tak urzędnicy, jak i klienci korzystali z przystanku “Pusta”. Ale obie placówki przeniosły się, a mieszkańcy wolą korzystać z nowego przystanku “Mogileńska”, który jest znacznie wygodniejszy i pozwala na bezpośrednią przesiadkę z autobusu na tramwaj i odwrotnie.

Potwierdziły to pomiary wykonywane od 4 do 17 maja tego roku. Z uwagi na pandemię koronawirusa obowiązywały wówczas obostrzenia w komunikacji publicznej, które z pewnością miały wpływ na mniejszą liczbę pasażerów. Podsumowując wyniki monitoringu warto jednak podkreślić, że zasadnicze znaczenie miała tu proporcja korzystania z obu przystanków. Wykonane pomiary potwierdziły wcześniejsze obserwacje – zdecydowana większość pasażerów (ok. 75 proc.) korzysta z nowego przystanku tramwajowego.

W kierunku do centrum pasażerowie korzystali z przystanku “Mogileńska” w 72,3 proc. (901 pasażerów dziennie), a z przystanku “Pusta” w 27,7 proc. (336 pasażerów dziennie). Natomiast w kierunku do Miłostowa dysproporcja była jeszcze większa, bo pasażerowie korzystali z przystanku “Mogileńska” w 77,1 proc. (679 pasażerów dziennie), a z przystanku “Pusta” w 22,9 proc. (202 pasażerów dziennie).

Dlatego od 27 czerwca przystanek Pusta zostanie zlikwidowany. W obecnej sytuacji poszukiwania oszczędności nie jest racjonalne utrzymywanie dwóch przystanków w odległości ok. 100 metrów od siebie. No i warto zwrócić uwagę, że zmiana będzie miała także pozytywny wymiar finansowy dla pasażerów. Ci, którzy opłacają przejazdy z tPortmonetki, będą płacili za przejazd mniej.

ZTM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze