Plac zabaw w starym korycie Warty 1 fot. A. Rataj

Poznań: Przewodnik po… placach zabaw?

Na taki pomysł wpadł radny Andrzej Rataj. Jego zdaniem przewodnik bardzo ułatwiłby życie rodzicom, którzy nie zawsze wiedzą, gdzie – poza najbliższą okolicą – warto się wybrać z dzieckiem.

Zdaniem radnego wielu rodziców nieco starszych dzieci chętnie poznałoby inne place zabaw niż te na najbliższych osiedlach. Można by taką wycieczkę na inny plac zabaw wykorzystać też z poznawaniem miasta tak przez pociechy, jak i przez ich rodziców. Jeśli rodzice są spoza Poznania, niekoniecznie muszą wiedzieć, gdzie są interesujące place zabaw, a w przewodnikach trudno znaleźć taka informację, o ile w ogóle się pojawia.

Tymczasem w Poznaniu znajduje się kilkadziesiąt placów zabaw ogólnodostępnych, czyli takich, z których może korzystać każdy i do których dostęp jest nieograniczony. W ostatnich latach powstało wiele nowych, a stare zostały wyremontowane. Jest się czym chwalić, jak uważa Andrzej Rataj.

„W tym celu warto byłoby stworzyć „Poznański szlak placów zabaw”, zawierający mapę i przewodnik po ogólnodostępnych placach zabaw dla dzieci w Poznaniu” – pisze w swojej interpelacji radny. – „Mapa taka mogłaby mieć wydanie internetowe, jako interaktywny plan Poznania, a także wydanie papierowe, aktualizowane co roku wiosną, do uzyskania w jednostkach miejskich. Działania takie znakomicie wpisywałyby się w przedsięwzięcia podejmowane w celu uczynienia Poznania miastem coraz bardziej przyjaznym rodzinom. Służyłoby to również promocji Poznania i osiągnięć inwestycyjnych z wielu lat w zakresie rozwoju infrastruktury dla rodzin”.

Na mapie powinny zostać zaznaczone w szczególności: rodzaje urządzeń zabawowych (w tym dostępne dla małych dzieci, dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami), infrastruktura sanitarna (w tym toaleta, przewijak dla małych dzieci), zacienienie, dojazd do placów zabaw, możliwość zaparkowania pojazdu w pobliżu, dostępność usług gastronomicznych (w tym piekarnie, cukiernie, kawiarnie, restauracje).

Radny zwrócił się z pytaniem do prezydenta, czy byłoby możliwe stworzenie „Poznańskiego szlaku placów zabaw” – mapy i przewodnika po ogólnodostępnych placach zabaw dla dzieci w Poznaniu. A jeśli tak – to kiedy mógłby powstać.

el