Reklama

Poznań: Przełom w zapobieganiu bezdomności zwierząt

Rada Miasta Poznania przegłosowała Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na 2019 rok. Dokument stanowi przełom w kwestii podejścia do problematyki dobrostanu zwierząt w naszym mieście i wprowadza pierwsze zmiany od dawna postulowane przez organizacje i mieszkańców.

Najważniejsze z nich dotyczą znakowania kotów i wyasygnowania z budżetu miasta środków na kastracje i sterylizacje zwierząt posiadających właścicieli.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada co roku na gminy obowiązek przygotowania i wdrożenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i ograniczania bezdomności zwierząt. W Poznaniu treść dokumentu nie była modyfikowana od lat, co powodowało, że pomimo przeznaczania na realizację Programu coraz większych środków, liczba bezdomnych zwierząt nie zmniejszała się. Najbardziej dramatyczna sytuacja dotyczyła kotów.

W tym roku sześć fundacji zajmujących się problematyką ochrony zwierząt (Viva! Akcja dla Zwierząt, Koci Pazur, Kłębek, Agapeanimali, Ja Pacze Sercem, oraz Nasze Zoo) zgłosiło w ramach konsultacji wniosek o odrzucenie w całości Programu przygotowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej i przyjęcie wzorcowego dokumentu opracowanego przez Fundację Karuna – Ludzie dla Zwierząt. Jednocześnie do poznańskich radnych wpłynęła także petycja od mieszkańców dotycząca konieczności modyfikacji dokumentu zaproponowanego przez Miasto.

Wszystkie te głosy były wyraźnym sygnałem, że niezbędna jest kompleksowa zmiana podejścia do problemu zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu.

W konsekwencji wprowadzono nie tylko pierwsze od wielu lat zmiany w Programie, ale także powołano zespół, który podczas cyklicznych spotkań wypracuje założenia nowego dokumentu na 2020 rok i strategię działań na rzecz poprawy losu bezdomnych i wolno żyjących kotów. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele fundacji, poznaniaków zaangażowanych w problematykę zwierząt, Straży Miejskiej, radnych oraz urzędników z Wydziału Gospodarki Komunalnej.

– U podstaw każdego dobrego Programu zapobiegania bezdomności zwierząt (…) musi leżeć usuwanie przyczyn problemów, a nie tylko reagowanie na ich skutki – mówi Michał Błażejewski z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt. – Powszechnie wiadomo, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania bezdomności psów i kotów jest skorelowanie długofalowej akcji kastracji i sterylizacji zwierząt (domowych, bezdomnych i wolno żyjących) z akcją czipowania. Potwierdzają to również liczne analizy opracowane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Cieszy nas fakt, że w tym roku zanotowaliśmy w tej kwestii tak długo wyczekiwany przez wszystkich progres. Z pewnością nie byłoby to możliwe bez zaangażowania radnych z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej – dodaje Błażejewski.

Jak pokazuje przykład Warszawy, dzięki cyklicznemu programowi finansowania znakowania oraz kastracji i sterylizacji zwierząt domowych, schronisko na Paluchu w lutym br. odnotowało najniższą w swojej historii liczbę psów i kotów. Na uwagę zasługuje również fakt, że placówka stała się na mapie Polski wzorcowym miejscem, które ze względu na niską liczbę przyjęć zwierząt ze stolicy – może zagwarantować profesjonalną opiekę bezpańskim czworonogom z okolicznych gmin. Taki model powinien zostać przyjęty także w Poznaniu, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego schroniska.

Na realizację zadań tegorocznego programu poznaniacy przeznaczą kwotę 3 182 377 zł, z czego 50 000 zł na finansowanie zabiegów kastracji i sterylizacji zwierząt właścicielskich, a 60 000 zł na elektroniczne znakowanie czworonogów. W 2019 roku poznańskie koty nabyły wzorem kejtrów możliwość bezpłatnego czipowania i rejestracji w Miejskim Rejestrze Psów i Kotów. Warto zauważyć, że w perspektywie długofalowej przerwanie wzrostu liczby bezdomnych zwierząt , a zwłaszcza kotów, będzie przynosić coraz większe oszczędności środków w budżecie i możliwość ich przeznaczenia np. na akcje edukacyjne.

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

2
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
barbara
Gość
barbara

W Augustowie jest bardzo dobry program zapobiegania bezdomnosci zwierzat

Łańcuszek
Gość
Łańcuszek

Super, w koncu zwracamy wieksza uwage na zwierzaki, a ludzie z gospodarki komunalnej powinni sie tu duzo nauczyc, poniewaz czesto sa włascicielami schronisk ale nie maja odpowiedniego podejscia. Niech obudza w sobie empatie, niech sie ucza i wiedze przekazuja innym kolega urzednikom.